Spor o Holešovickou tržnici se táhne. Areál dál chátrá

Některá prodejní místa připomínají spíše skládku starého nábytku

Některá prodejní místa připomínají spíše skládku starého nábytku Zdroj: Tereza Capkova

Magistrát areál tržnice pouze udržuje a dělá jen nutné opravy
Zničené dřevotřískové desky jako prodejní plocha
Známky chátrání jsou v areálu zřejmé
Prodejci spor města s bývalým pronájemcem prý nepociťují
Vnitřní farmářské tržiště v Holešovické tržnici
10
Fotogalerie
Roztrhané markýzy, prověšené plastové plachty, oprýskaná omítka a místo dveří dřevěné desky, areál pražské Holešovické tržnice je v zoufalém stavu a lepší časy jsou v nedohlednu. Spor mezi hlavním městem a bývalým nájemcem tržnice, společností Delta Center, se po roce soudních tahanic vrátil na začátek k Obvodnímu soudu pro Prahu 7. Město kvůli sporu do areálu bývalých jatek neinvestuje.

Pražský magistrát také začal i přes to, že se původní nájemce areálu nechce vzdát, sám postupně pronajímat prostory tržnice. Podle mluvčí Petry Hrubé již město uzavřelo 120 nájemních smluv a uzavření dalších chystá.

„Hlavní město se snaží minimalizovat negativní dopady sporu s bývalým nájemcem, aby se nedotkly uživatelů Pražské tržnice a jejích zákazníků,“ sdělila serveru E15.cz Petra Hrubá. Snahou Prahy je podle ní nastartovat další rozvoj celého areálu a ochránit ojedinělou architekturu tržnice. Město má také v plánu rozšíření tržnice o další služby. „Dobu pravomocného skončení sporu je však obtížné odhadnout,“ sdělila mluvčí.

Soud se společností Delta Center vrátilo před soud 1. stupně rozhodnutí Městského soudu v Praze, který původní rozhodnutí obvodního soudu zrušil a vrátil případ k novému projednání. Kvůli sporu do areálu Praha od začátku roku 2013 neinvestuje a provádí pouze nutné opravy. Praha si kvůli soudnímu sporu a dalšímu postupu nechala zpracovat pasport stávajícího stavu objektů a studii realizace obchodního využití.

Firma s izraelskými kořeny Delta Center dostala od města výpověď na konci roku 2011. Tehdy podle pražských radních dlužila městu na nájemném téměř 147 milionů korun. S tím ale firma nesouhlasila a tvrdila, že od roku 2006, kdy do tržnice vstoupila, žádný dluh nemá.

Argumentovala smlouvou, podle níž má roční nájemné činit 109 milionů korun, ale nájemce si může odpočítat náklady, které do areálu tržnice investoval nad rámec běžné údržby. Firma každý rok zasílala městu vyúčtování oprav nad rámec právě ve výši 109 milionů. Do obnovy areálu chtěla investovat až miliardu korun.

Soud pro Prahu 7 magistrátu nevyhověl

Praha se na soud se žalobou na vyklizení areálu obrátila v loňském roce. Obvodní soud pro Prahu 7 ale rozhodl, že žaloba není důvodná. Praha se proti rozsudku odvolala.

Delta Center navíc vloni podala žalobu na náhradu škody proti hlavnímu městu Praha. „Celková škoda byla vypočtena na základě znaleckých posudků a odhadů na více než 280 milionů korun. Dlouhodobý nájemce Holešovické tržnice se tak rozhodl učinit v reakci na chování města, které přestalo od roku 2004 plnit své závazky z nájemní smlouvy a odmítlo komunikovat,“ uvedla podle ČTK tehdy Delta Center v tiskové zprávě. Současné vyjádření společnosti se nepodařilo serveru E15.cz získat.

Prodejci v Holešovické tržnici nijak podle jejich vyjádření soudní tahanice mezi městem a Delta Center nepociťují. „Je to pořád stejné,“ uvedl majitel obchůdku s elektrem Nadeem Tasawar. To samé zaznělo na vnitřním tržišti také od prodejce zeleniny Pavla Nedvěda.

Nejistá budoucnost holešovické tržnice

Zlatý holešovický trojúhelník