Stát letos zbrzdil výstavbu, počet veřejných zakázek klesl o třetinu | E15.cz

Stát letos zbrzdil výstavbu, počet veřejných zakázek klesl o třetinu

Ilustrační foto stavebnictví
Ilustrační foto stavebnictví
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Objem veřejných zakázek na stavební práce ke konci října meziročně klesl o 33,1 procenta na 77,1 miliardy korun. Počet výběrových řízení se snížil o 32,9 procenta na 2037. Vyplývá to z nejnovější analýzy zpracované společností CEEC Research na základě dat uveřejněných ve Věstníku veřejných zakázek.

Desetina vypsaných zakázek v celkové hodnotě 5,3 miliardy korun byla přitom ihned po jejich zveřejnění z různých důvodů zrušena. „Stavební společnosti si tak rozdělily 59 procent z výše uvedených soutěží v celkové oznámené hodnotě 39,9 miliardy korun, tedy 52 procent objemu,“ uvedl ředitel CEEC Research Jiří Vacek.

V říjnu letošního roku vypsali investoři 136 výběrových řízení na stavební práce za 6,3 miliardy korun. Tato částka je sice oproti srpnu a září téměř dvojnásobná, ovšem ostatní měsíce letošního roku tuto sumu výrazně převyšovaly. Největší zakázku za 909 milionů korun v říjnu vypsala Správa železniční dopravní cesty na rekonstrukci trati z Ostrova nad Oslavou do Žďáru nad Sázavou.

Od ledna do října investoři zadali 4992 zakázek v hodnotě 97,6 miliardy korun, což představuje meziroční růst o 5,7, resp. 1,8 procenta. Některá zadávací řízení stále ještě nebyla ukončena, proto lze očekávat, že v následujících měsících budou data ještě aktualizována.

Výhled do budoucna

„Stavebnictví se i přes negativní analýzy v současné chvíli daří. Otázkou je, zda tento vývoj nebude negativně ovlivněn v následujících letech. I přes rekordní vytížení kapacit je profit stavebních společností oproti jiným oborům nízký,“ dodal ředitel developerské společnosti O.M.C. Invest Mario Červenka.

České stavebnictví v září meziročně vzrostlo o 2,4 procenta, údaje za říjen zveřejní Český statistický úřad v pondělí. Loni si toto odvětví po pětiletém poklesu připsalo 4,3 procenta. Podle průzkumu CEEC Research mezi stovkou ředitelů tuzemských stavebních firem by letos mělo stavebnictví vzrůst o 6,6 procenta, příští rok o 4,5 procenta a v roce 2017 o další tři procenta.

Autor: ČTK