Státní opera v Praze získá nejmodernější otočné jeviště za 115 milionů | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Státní opera v Praze získá nejmodernější otočné jeviště za 115 milionů

Michal Nosek

Michal Nosek

Po několika měsících, kdy ministerstvo kultury, Národní divadlo a technici ze stavební firmy Hochtief CZ řešili problematiku nového otočného jeviště, padlo rozhodnutí. Státní opera získá novou točnu, která přinese unikátní technické možnosti, jež může operní soubor využít k rozšíření repertoáru. Staré jeviště ze sedmdesátých let minulého století tak půjde z velké části do šrotu.

Nová točna včetně stavebních prací bude stát zhruba 115 milionů bez DPH, a její instalaci budou předcházet zemní práce, protože se prostor pod celým půdorysem jeviště, které má rozměry 17 na 21 metrů, musí vyhloubit o šest metrů metrů. Stávající rozpočet na rekonstrukci budovy ve výši 858 milionů korun se tak zvedne o náklady na nové jeviště.

 

„Stavební část jeviště je jen menší položkou v celkovém rozpočtu. Jedná se o zhruba dvacet milionů. Hlavní náklady půjdou na novou točnu a technologie,“ uvedl vedoucí projektového týmu Hochtief CZ Jan Křístek s tím, že práce na novém jevišti pro zhotovitele znamenají několikaměsíční práci na hloubení a zabezpečení jámy pod jevištěm, betonáž a montáž nové točny.

 

Státní opera v Praze se tak po celkové rekonstrukci, která zatím probíhá podle plánu, stane z technického hlediska nejmodernější divadelní scénou v České republice a obstojí i ve světovém měřítku.

 

Čechům při stavbě norského mostu pomáhala speciální ponorná loď, podívejte se

 

Rekonstrukce statni opery

 

Tak se jezdí po transsibiřské magistrále. Podívejte se, co lze zažít na nejdelší železnici světa
Co vidí strojvedoucí na známé trase Posázavského pacifiku? Připomeňte si krásy slavné krajiny

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!