Státní opera v Praze získá nejmodernější otočné jeviště za 115 milionů | E15.cz

Státní opera v Praze získá nejmodernější otočné jeviště za 115 milionů

Michal Nosek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Po několika měsících, kdy ministerstvo kultury, Národní divadlo a technici ze stavební firmy Hochtief CZ řešili problematiku nového otočného jeviště, padlo rozhodnutí. Státní opera získá novou točnu, která přinese unikátní technické možnosti, jež může operní soubor využít k rozšíření repertoáru. Staré jeviště ze sedmdesátých let minulého století tak půjde z velké části do šrotu.

Nová točna včetně stavebních prací bude stát zhruba 115 milionů bez DPH, a její instalaci budou předcházet zemní práce, protože se prostor pod celým půdorysem jeviště, které má rozměry 17 na 21 metrů, musí vyhloubit o šest metrů metrů. Stávající rozpočet na rekonstrukci budovy ve výši 858 milionů korun se tak zvedne o náklady na nové jeviště.

 

„Stavební část jeviště je jen menší položkou v celkovém rozpočtu. Jedná se o zhruba dvacet milionů. Hlavní náklady půjdou na novou točnu a technologie,“ uvedl vedoucí projektového týmu Hochtief CZ Jan Křístek s tím, že práce na novém jevišti pro zhotovitele znamenají několikaměsíční práci na hloubení a zabezpečení jámy pod jevištěm, betonáž a montáž nové točny.

 

Státní opera v Praze se tak po celkové rekonstrukci, která zatím probíhá podle plánu, stane z technického hlediska nejmodernější divadelní scénou v České republice a obstojí i ve světovém měřítku.

 

 

Rekonstrukce statni opery