Stavaři vidí světlo na konci tunelu, čekají oživení | E15.cz

Stavaři vidí světlo na konci tunelu, čekají oživení

Stavaři vidí světlo na konci tunelu, čekají oživení
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Martin Siebert, Euro E15

Daniel Novák

Po letech nářků vidí tuzemští stavaři konečně šanci na zastavení dlouhodobého propadu. Letos ředitelé stavebních firem očekávají jen mírný pokles oboru o 0,6 procenta. A pro příští rok dokonce předpovídají růst o 1,8 procenta, vyplývá z nové odvětvové analýzy společností CEEC Research a KPMG Česká republika.

„Pokud se vládě podaří nastartovat plánovanou proinvestiční politiku, mohlo by české stavebnictví již v letošním roce najít své dno,“ uvedl ředitel CEEC Research Jiří Vacek. Klíčové však podle něj bude, aby veřejná správa začala s přípravou projektů.

Avšak prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš zachovává pesimistický tón. Na rozdíl od autorů studie predikuje pro letošní rok další pokles odvětví o tři až pět procent. „A budeme rádi, když se v roce 2015 dostaneme na nulu,“ dodal šéf svazu.

Přesto však zlepšování situaci ve stavebním průmyslu dokazují první čísla. Poslední pokles zaměstnanosti v oboru nastal podle Českého statistického úřadu před rokem. V následujích dvou čtvrtletích, za která jsou statistiky k dispozici, se počet stavařů začal znovu zvyšovat.

Již není koho propouštět

„Neočekáváme, že by zaměstnanců mělo dále výrazně ubývat,“ poznamenal Vacek ze CEEC Research. Hodně stavebních firem se podle něj už ani nemůže propouštět, protože by jim nikdo nezbyl na práci.

Zlepšení situace očekávají hlavně velké firmy, vyplývá z průzkumu. Kromě nízké srovnávací základny s minulými roky se jim také množí zápisy v zakázkových knihách. Jestliže v říjnu měly práci na 8,9 měsíce, nyní mají zajištěné zakázky na deset měsíců.

Tržby nebudou klesat, věří stavebníci

Stavebním podnikům se podařilo také zvýšit využití svých kapacit, a to na současných 72 procent ze 65 procent před rokem.

Přestože stavaři neočekávají další pokles tržeb, s růstem ziskovosti příliš nepočítají. Hlavně kvůli pokračující tvrdé konkurenci a tlaku na ceny. Pokles marží očekává téměř třetina společností. Na větší zisky se těší jen desetina firem, a to hlavně firmy, které staví například silnice a železnice.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!