Stavební firmy se odvolaly proti rekordní pokutě za kartel | E15.cz

Stavební firmy se odvolaly proti rekordní pokutě za kartel

Stavební firmy se odvolaly proti rekordní pokutě za kartel
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ŘSD

ČTK

Stavební firmy obviněné z kartelu v zakázkách se odvolaly proti více než dvoumiliardové pokutě od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Na kartelu se měly podílet Skanska, Strabag, Eurovia, Swietelsky, M-Silnice, Berger Bohemia a Lesostavby Třeboň, odvolání podaly všechny. Případem se nyní bude zabývat rozkladová komise předsedy ÚOHS, která rozhoduje v řádu měsíců.

Manažeři stavebních firem koordinovali postup při přípravě zakázek, vzájemně se údajně informovali o nabízených cenách a dopředu rozhodovali, kdo ve které soutěži vyhraje.

Podle ÚOHS šlo o tři zakázky v souhrnné hodnotě 980 milionů korun. Největší z nich byla stavba silnice R4 v úseku Mirotice - Třebkov, kde vyhrálo sdružení Strabag-Swietelsky. Šlo o období 2006 až 2008. Firmy svoje provinění odmítají.

„Se stanoviskem ÚOHS nesouhlasíme. Jsme přesvědčeni, že jsme se žádného protiprávního jednání nedopustili. Z tohoto důvodu proti rozhodnutí podáme rozklad k předsedovi ÚOHS,“ uvedla už dříve mluvčí firmy Eurovia Iveta Štočková. Také mluvčí společnosti M-Silnice Irena Bubeníková obvinění odmítla, firma je prý vnímá jako poškození dobrého jména. „Žádného protizákonného jednání se společnost nedopustila,“ dodala mluvčí.

Skanska má zaplatit 648,8 milionu korun. Podobnou pokutu udělil ÚOHS Strabagu (614,2 milionu korun) a Eurovii (603,2 milionu korun). Pokuty úřad vyměřuje podle ročních obratů společností. Ostatní firmy mají podle ÚOHS zaplatit méně. Souhrnná sankce je nejvyšší v historii, kterou kdy ÚOHS uložil.

***

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!