Stavebnictví ožilo, výroba vzrostla o 9,5 procenta | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Stavebnictví ožilo, výroba vzrostla o 9,5 procenta

Stavebnictví ožilo, výroba vzrostla o 9,5 procenta
Nejsilnější hráč. Navzdory turbulencím ve stavebnictví je Best stále největším českým výrobcem betonové dlažby. Kdysi mu patřila dokonce polovina trhu, nyní svůj podíl odhaduje na dvacet až třicet procent
• 
ZDROJ: Hynek Glos, Euro

ČTK, čap

Stavebnictví oproti loňskému roku v září mírně ožilo. Stavební produkce meziročně vzrostla o 9,5 procenta. Začalo se také stavět více bytů. Informoval o tom Český statistický úřad. Pomalý růst očekává ve svých prognózách také Svaz podnikatelů ve stavebnictví v České republice.

Zářijový růst přišel po srpnovém poklesu o 0,9 procenta a červencovém snížení o 3,7 procenta. Začalo se stavět meziročně o 7,2 procenta více bytů. Dokončeno bylo o 6,7 procenta méně bytů než ve stejném měsíci loni. Informoval o tom Český statistický úřad.

Po zohlednění počtu pracovních dnů se stavební výroba v září zvýšila o 8,2 procenta.

„Naději dává vzrůstající počet zakázek, zejména v oblasti inženýrského stavitelství,“ uvedl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš. Produkce v pozemním stavitelství meziročně vzrostla o 5,3 procenta a v inženýrském stavitelství o 19,2 procenta.

Ode dna se stavebnictví odlepilo také podle analytika ČSOB Petra Dufka. „Pozitivní výsledky přineslo září i v případě bytové výstavby, která v posledním půlroce nabrala příznivý směr. Roste počet nově stavěných bytů, což nepochybně souvisí i se zvýšenou poptávkou na realitním trhu. Nízké úrokové sazby u hypoték spolu s příznivou náladou spotřebitelů vrací chuť investovat do vlastního bydlení, “ uvedl Dufek.

Dodal, že výsledky stavebnictví budou v závěru roku silně pod vlivem klimatických podmínek. „Stačí si vzpomenout na loňskou mírnou zimu, která čísla ze stavebnictví posunula výrazně vzhůru,“ konstatoval Dufek.

Stavební úřady vydaly v září 7305 povolení, tedy o 4,5 procenta meziročně méně. Orientační hodnota staveb klesla o 27,6 procenta na 20,2 miliardy korun. Počet dokončených bytů se meziročně snížil o 6,7 procenta na 2271. Počet zahájených bytů naopak vzrostl o 7,2 procenta na 1957. V bytových domech jejich počet vzrostl o 20,5 procenta, v rodinných domech o 7,6 procenta.

Zlepšení až v příštím roce

V podnicích s 50 a více zaměstnanci ve stavebnictví klesl počet zaměstnanců o 3,3 procenta. Jejich průměrná měsíční mzda vzrostla o 6,2 procenta na 30 586 korun.

Stavební výrobaStavební výrobaAutor: Tradingeconomics.com

Zlepšení situace je podle Matyáše možné očekávat až v příštím roce. „Pod podmínkou, že bude pokračovat investiční politika státu i privátních investorů a ochota občanů investovat do výstavby domů a bytů, podmíněná politickou atmosférou a ekonomickým vývojem České republiky,“ dodal Matyáš.

Autor: ČTK, čap
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!