Už žádná odvolání. Vláda chce zamezit obstrukcím při stavbě dálnic | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Už žádná odvolání. Vláda chce zamezit obstrukcím při stavbě dálnic

Už žádná odvolání. Vláda chce zamezit obstrukcím při stavbě dálnic
Stavba dálnice D3 finišuje
• 
ZDROJ: Jan Sindelar

ČTK

Nekonečné obstrukce a odvolávání, která protahují výstavbu dopravní infrastruktury, mají skončit. Vláda Bohuslava Sobotky chystá novelu silničního zákona, která zavede strategické stavby národního významu. O tom, která stavba dostane tento status, rozhodnou hlasováním poslanci a proti stavbě nebude možné odvolání.

Cílem novely je, aby ČR nepřicházela o eurodotace a neodkládala se dostavba dopravní infrastruktury. Zrychlení a úsporu má přinést i sloučení vydávání stavebních povolení pod jeden úřad. Informaci uvedly Hospodářské noviny.

Do strategických staveb nebudou patřit silnice druhé a třetí třídy, u ostatních požádá Ředitelství silnic a dálnic poslance, aby jim výjimečný status udělili. Podle autora zákona a poslance ANO Martina Kolovratníka bude muset investor přesvědčit nadpoloviční většinu poslanců a schválené rozhodnutí nebude možné napadnout. Vlastník pozemků, přes které má silnice nebo dálnice vést, by případné nároky řešil u soudu.

Kdo prodá rychle, dostane víc

S majiteli pozemků pod strategickou stavbou se chce stát vyrovnat motivačně - kdo zareaguje rychle, dostane několikanásobek běžné tržní ceny. Jinak bude vyvlastněn za tu tržní.

Zároveň budou strategické dopravní spojnice považovány za jednu stavbu a rozhodne o nich jediný úřad. Zatím se neví, jestli to bude ministerstvo dopravy.

Jan Šindelář: Doprava a otázka za 40 miliard

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!