V Česku se chystá první městská zelená čtvrť. Navrhnou ji studenti | E15.cz

V Česku se chystá první městská zelená čtvrť. Navrhnou ji studenti

Petra Jansová

Městská čtvrť, která si dokáže vyrobit víc než polovinu roční spotřeby elektřiny pro zajištění potřeb obyvatel a zároveň umí šetrně hospodařit s pitnou i dešťovou vodou. Takovou myšlenku se pokusí zhmotnit studenti v rámci soutěže v Plzni, kterou zastřešuje mezinárodně ceněný projekt Český soběstačný dům a developerská společnost V Invest.

Studenti v soutěži představí své návrhy na urbanistické a technické řešení dvou budoucích etap plzeňského stavebního projektu Nová Valcha. 

„Cílem této soutěže není vytvořit další neproveditelné vize, vznášedla a zelené mrakodrapy, ale rozumné koncepty, které vychází ze současného stavu poznání,“ říká  zakladatel projektu Český soběstačný dům Pavel Podruh. Součástí návrhů proto bude kromě technické rozvahy, návrhu centrálního parku a konceptu vegetace i analýza ekonomické proveditelnosti.

Poprvé se do soutěže, jejíž první ročník se konal v roce 2016, zapojuje i developer. Díky tomu tak vize podle Podruha získává reálné obrysy.

Urbanistický návrh pracuje s pozemkem o ploše 4,4 hektaru v severní a severozápadní části projektu Nová Valcha, na kterém V Invest v Plzni pracuje už od roku 2006. Na místě mají cíleně vzniknout ostrůvky divoké zeleně s vysokým porostem, které mohou být využity ke vsakování dešťové vody, ale hlavně mají fungovat jako přírodní „klimatizace“ okolí.

Krajské volby 2020 v Plzeňském kraji >>>

Projekt Český soběstačný dům vznikl v roce 2016. Jeho cílem je podporovat větší rozšíření energeticky soběstačných staveb a vývoj čistších technologií pro domácnosti. Za své aktivity mimo jiné již získal ceny EU Sustainable Energy Award, Energy Globe Award, SDGs Award či ocenění Manažer rok v energetických inovacích.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!