V Česku se chystá první městská zelená čtvrť. Navrhnou ji studenti | E15.cz

V Česku se chystá první městská zelená čtvrť. Navrhnou ji studenti

Petra Jansová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Městská čtvrť, která si dokáže vyrobit víc než polovinu roční spotřeby elektřiny pro zajištění potřeb obyvatel a zároveň umí šetrně hospodařit s pitnou i dešťovou vodou. Takovou myšlenku se pokusí zhmotnit studenti v rámci soutěže v Plzni, kterou zastřešuje mezinárodně ceněný projekt Český soběstačný dům a developerská společnost V Invest.

Studenti v soutěži představí své návrhy na urbanistické a technické řešení dvou budoucích etap plzeňského stavebního projektu Nová Valcha. 

„Cílem této soutěže není vytvořit další neproveditelné vize, vznášedla a zelené mrakodrapy, ale rozumné koncepty, které vychází ze současného stavu poznání,“ říká  zakladatel projektu Český soběstačný dům Pavel Podruh. Součástí návrhů proto bude kromě technické rozvahy, návrhu centrálního parku a konceptu vegetace i analýza ekonomické proveditelnosti.

Poprvé se do soutěže, jejíž první ročník se konal v roce 2016, zapojuje i developer. Díky tomu tak vize podle Podruha získává reálné obrysy.

Urbanistický návrh pracuje s pozemkem o ploše 4,4 hektaru v severní a severozápadní části projektu Nová Valcha, na kterém V Invest v Plzni pracuje už od roku 2006. Na místě mají cíleně vzniknout ostrůvky divoké zeleně s vysokým porostem, které mohou být využity ke vsakování dešťové vody, ale hlavně mají fungovat jako přírodní „klimatizace“ okolí.

Krajské volby 2020 v Plzeňském kraji >>>

Projekt Český soběstačný dům vznikl v roce 2016. Jeho cílem je podporovat větší rozšíření energeticky soběstačných staveb a vývoj čistších technologií pro domácnosti. Za své aktivity mimo jiné již získal ceny EU Sustainable Energy Award, Energy Globe Award, SDGs Award či ocenění Manažer rok v energetických inovacích.