Litomyšlský zázrak? Město mění starosty nikoliv směr | E15.cz

Litomyšlský zázrak? Měníme starosty, nikoliv směr. Tak by to mělo fungovat i v Praze, radí Brýdl

Petra Jansová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Jak se východočeské město Litomyšl stalo synonymem moderní architektury? A proč se do něj stěhují i lidé z metropole? „Měníme starosty, ale neměníme směr,“ vysvětluje nynější starosta Daniel Brýdl. V galerii si pak můžete prohlédnout, jak může vypadat město, když v něm panuje shoda na rozvoji napříč politickým spektrem celých 30 let.

Litomyšlský zázrak nebo centrum moderní architektury. Tak se přezdívá východočeské Litomyšli v odborných kruzích. Vedení desetitisícového města totiž dlouhodobě podporuje budování kvalitní současné architektury a oživování historických částí tak, aby se nestaly pouze kulisou pro turisty, ale dalo se v nich především kvalitně žít. Město se změnilo, ale nebýt prvního porevolučního starosty Miroslava Brýdla, nejspíš by k tomu nedošlo.

Ve směru, který tento muž před 30 lety nastavil, pokračují i jeho nástupci, v současnosti jeho syn – nynější starosta Litomyšle Daniel Brýdl.

Architekturu historickou i současnou popularizuje i Litomyšlský architektonický manuál. Na výběr některých z tamních objektů se můžete podívat v následující galerii.

„Až zpětně si uvědomuji, že táta byl velký vizionář. O město se staral jako o svůj domov,“ přibližuje Daniel Brýdl. Koncepci a vizi rozvoje Litomyšle představil v rámci konference Města 2030, na níž se všichni přítomní zástupci menších měst, konkrétně Semil, Kadaně a Hustopečí, shodli, že prioritou je minimalizovat odliv obyvatel.

Obrovskou výhodou Litomyšle je více než 30letá koncepční kontinuita ve vedení města, například historicky všichni zastupitelé zakázali nekoordinovanou výstavbu nákupních center za městem. Tamní Billa i Lidl jsou výsledkem architektonické soutěže.

„V Litomyšli měníme starosty, nikoliv směr. Všichni se pravidelně každý měsíc scházíme a řešíme město. To je naše výhoda a přesně to bych doporučoval i vedení Prahy. Nejde nastoupit na radnici a na své předchůdce podat žalobu a ztrácet tím čas,“ tvrdí Brýdl.

Čtyři roky jsou podle něj na vedení města málo. Proto se každý končící starosta stává v Litomyšli místostarostou; má tak možnost dokončit svoje plány.

A shoda v zastupitelstvu panovala i v případě zákazu hazardu nebo zřízení funkce městského architekta.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery