Válka o Orco se stupňuje, Vítek chce ovládnout německou dceru | E15.cz

Válka o Orco se stupňuje, Vítek chce ovládnout německou dceru

Graf 9. 12. 2013.
Graf 9. 12. 2013.
• 
ZDROJ: vagaday@mf.cz

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Atmosféra v developerské skupině Orco povážlivě houstne. Páteční valná hromada, na níž se chtěl realitní magnát Radovan Vítek pokusit ovládnout představenstvo skupiny, se sice odsunula na 6. ledna, frontová linie se však současně přesunula do Německa.

Největší akcionář Orka Vítek chce nyní pomocí úpisu nových akcií, schváleného představenstvem skupiny, výrazně vstoupit také do Orco Germany. Aktiva této dceřiné firmy patří v Orku mezi nejcennější.

Další významní akcionáři skupiny – fondy Alchemy a Kingstown – však navýšení kapitálu Orco Germany napadli u soudu v Lucembursku, kde Orco oficiálně sídlí. Soud jim vyhověl a až do konce ledna 2014 pozastavil platnost rozhodnutí o nových akciích.

Fondy v otevřeném dopisu akcionářům uvedly, že zvýšení kapitálu o 100 milionů eur, z nichž více než polovinu připadá na Vítka, je „nepotřebné a chybné“. Kvůli upsanému objemu vydaných akcií se prý výrazně naředí podíly ostatních akcionářů. Zvláště jde o podíl celé skupiny Orco, který při plném navýšení nového kapitálu klesne z 88 procent na 46.

Orco Germany hodlá verdikt lucemburského soudu zvrátit. Firma prý o právních krocích akcionářů nevěděla. Brání se také tím, že oba fondy nejsou podílníky Orco Germany. Postup fondů narušuje schopnost firmy jednat v nejlepším zájmu společnosti a akcionářů, stojí v prohlášení Orco Germany.

Vývoj akcií Orca za poslední 2 roky:

Graf 9. 12. 2013. Autor: vagaday@mf.cz

„Snahy dvou dalších akcionářů zabránit navýšení kapitálu v Orco Germany vnímáme pozitivně, snaží se tak ochránit minoritní akcionáře před prodejem Orco Germany (nejhodnotnějšího aktiva OPG) do rukou Radovana Vítka,“ citoval server Investičníweb. cz analytika České spořitelny Josefa Novotného.

Vítek je nyní s podílem kolem 31 procent největším akcionářem skupiny Orco. Fond Kingstown má podle údajů Orka zhruba 13 procent, Alchemy drží 11 procent. Podíl deseti procent připadá na zakladatele Orka a jeho generálního ředitele Jeana Françoise Otta. Jeho příklon na stranu fondů, nebo Vítka bude hrát v bitvě o firmu zásadní roli.

Akcie Orka kvůli rozporům mezi akcionáři a slabým výsledkům za třetí čtvrtletí ztratily minulý týden na pražské burze 15,4 procenta.