Většina věřitelů Orka přistoupila na výměnu dluhu za akcie

Orco

Orco

Velká většina držitelů dluhopisů realitní společnosti Orco Property Group už schválila navrženou restrukturalizaci obligací formou jejich výměny za akcie firmy. Plyne to ze sdělení společnosti po dnešních valných hromadách většiny skupin věřitelů. Orco, která má jedny z hlavních aktivit na českém trhu, si tím řeší své vysoké zadlužení.

Souhlas s transakcí vyslovili vlastníci dluhopisů splatných k roku 2010, 2013 a 2014, jejichž úhrnná nominální hodnota činí 504 milionů eur (12,5 miliardy korun). To je asi devět desetin z celkové hodnoty nesplacených dluhopisů, která představuje 549 milionů eur. Zbývají se ještě připojit vlastníci emisí dluhopisů splatných v letech 2011 a 2012. U emise 2012 byla dnešní valná hromada zrušena a přeložena na 15. května. Schůzka vlastníků emise 2011 se bude konat 30. dubna v Praze. Valná hromada věřitelů Orco Germany a držitelů dalších cenných papírů se uskuteční 7. května.

V rámci skupiny Orco čeká výměnu na zhruba 65 milionů akcií kolem 90 procent dluhopisů. Zbytek dluhopisů za 55,2 milionu eur (asi 1,4 miliardy korun) firma smění za nové obligace. Orco se v roce 2011 propadlo do ztráty ztráty 43,5 milionu eur (asi miliarda korun). Hlavní příčinou ztráty byla restrukturalizace firemních dluhopisů.

Jednou z hlavních oblastí podnikání Orka je Praha. Firma již několik let připravuje zástavbu území kolem bývalého nádraží v Bubnech. Orco podniká také například ve Varšavě, Budapešti a Berlíně. S akciemi firmy se obchoduje též na pražské burze.