Vítek je blíž k ovládnutí Orca. Odvolal jeho zakladatele a ředitele Otta | E15.cz

Vítek je blíž k ovládnutí Orca. Odvolal jeho zakladatele a ředitele Otta

Jean-François Ott
Jean-François Ott
• 
ZDROJ: Eduard Erben, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Realitní podnikatel Radovan Vítek je blíže k ovládnutí společnosti Orco Property Group (OPG) - odvolal totiž šéfa a zakladatele skupiny Jean-Françoise Otta z pozice prezidenta a šéfa OPG a její německé dcery Orco Germany. Uvedl to server Ihned.cz.

„Jean-François Ott už není generální ředitel Orco Property Group ani Orco Germany. Představenstvo ho z obou pozic odvolalo,“ řekl generální ředitel Vítkovy developerské společnosti CPI Zdeněk Havelka. K Ottovu odvolání prý vedly neefektivnost v řízení společnosti a investice do ztrátových projektů ve střední Evropě.

Vítek místo Otta do čela Orco Property Group dosadil dosavadního člena představenstva Tomáše Salajku. Jeho pozici v Orco Germany zaujme další Vítkův člověk - dosavadní člen představenstva Orco Germany Martin Němeček, píše Ihned.cz.

Vítek odvolal celé vedení

Kromě Otta ve vedení skončili ve vedení i Nicolas Tommasini, Aleš Vobruba a Brad Taylor. „Dohodli jsme se v souladu s jejich nárokem na odstupné. Bývalý výkonný tým může získat nějaká aktiva ze skupiny,“ uvedlo Orco v tiskové zprávě.

Vítek přitom v únoru v rozhovoru pro ČTK řekl, že právě podmínky zlatých padáků nejvyššího vedení snižují cenu Orka o další desítky milionů eur. „Management společnosti se zabarikádoval pomocí takzvaných otrávených pilulek v podobě zlatých padáků splatných v případě převzetí kontroly. Generálnímu řediteli Jeanu-Francoisovi Ottovi by v takovém případě náleželo deset milionů eur (274,9 milionu korun), jeho dvěma zástupcům pak každému po třech milionech eur (82,47 milionu korun),“ prozradil Vítek první z komplikací, která brání ovládnutí celé skupiny. Zda vyplatila zlaté padáky v této výši, však společnost nezveřejnila.

Vysoké náhrady jako překážka

Není to prý však jediná překážka. Druhou jsou takzvané warranty (cenné papíry s opcí - pozn. ČTK) vydané nejspíš v roce 2007. I u nich speciální klauzule COCCA (Change of Control Compensation Amount) nařizuje v případě změny kontroly nad celou skupinou vyplacení náhrady. Pokud by k převzetí došlo nyní, muselo by Orco podle Vítka zaplatit celkem 23 až 24 milionů eur (632,27 až 659,76 milionu korun). Tyto warranty mají navíc prodlouženou platnost až do roku 2019.

„Nášlapná mina, kterou by musela společnost zaplatit, tak dosahuje 40 milionů eur. Na rozdíl od dluhopisů za 73 milionů eur (dvě miliardy korun), Orco o těchto dodatečných závazcích zatím nikde neúčtuje,“ podotkl Vítek, podle nějž by tak tyto peníze museli zaplatit všichni akcionáři Orka.

Ott i nadále zůstává členem představenstva skupiny, na dubnové valné hromadě však Vítek, který je největším akcionářem Orka, nejspíš navrhne jeho odvolání i z tohoto orgánu. Zakladatel Orka, který společnost založil už v roce 1991, zůstane se skoro desetiprocentním podílem jedním z největších akcionářů realitní skupiny.

Vítek se postupně zbavuje soupeřů

Vítek fakticky ovládl celou skupinu Orko na začátku letošního ledna, kdy valná hromada schválila jeho návrh na vytěsnění zástupců fondů Kingstown a Alchemy z představenstva Orka. Další ránu svým soupeřům o vliv v Orku zasadil na začátku února, kdy lucemburský soud povolil Vítkovi převzít třetinu Orco Germany, která je nejvýdělečnější částí celé skupiny. Představenstvo německé společnosti už na konci loňského listopadu rozhodlo o navýšení základního kapitálu o sto milionů eur (2,75 miliardy korun). Vítkova firma Tandis poté upsala 114,6 milionu akcií v ceně 0,47 eura za kus. To však na žádost akcionářů skupiny Orco a amerických firem Kingstom a Alchemy lucemburský soud před časem zablokoval. Obě americké společnosti se s Vítkem přou o rozložení sil v Orku.

Vítek se skrze společnosti Gamala a Crestline stal dominantním akcionářem skupiny Orco se zhruba 30 procenty akcií. Dalších 12,5 procenta ovládá skupina Kingstown, 10,5 procenta fondy Alchemy a zhruba devět procent generální ředitel skupiny Jean-Francois Ott. Tito čtyři akcionáři dohromady ovládají takřka 74 procent akcií skupiny.

Orco
Developerská skupina Orco podniká především v Praze, Berlíně, Varšavě a Budapešti. V české metropoli patří mezi hlavní chystané projekty firmy zástavba území kolem bývalého nádraží v Bubnech. Orco Property Group předloni hospodařilo s čistou ztrátou 40 milionů eur. Loni během prvních devíti měsíců prohloubilo provozní ztrátu na zhruba 106 milionů eur. Proti předloňsku to je skoro devítinásobek. Čistá ztráta Orka se během prvních třech čtvrtletí loňského roku zvýšila na 146 milionů eur. Orco je ve ztrátě druhým rokem v řadě, přestože v roce 2012 zvýšilo tržby o 65 procent na 260 milionů eur.

Autor: ČTK