Vítkova CPI dá na opravu libereckého obchoďáku Nisa miliardu. Sníží náklady a vylepší foodcourty

Radovan Vítek investuje miliardu do renovace nákupního centra Nisa v Liberci.

Radovan Vítek investuje miliardu do renovace nákupního centra Nisa v Liberci. Zdroj: CPI

Cílem je hlavně snížit energetickou náročnost budovy.
Dalších dvě stě milionů investuje do královéhradeckého obchodního centra Futurum.
Zde se změní hlavně foodcourt.
Zde se změní hlavně foodcourt.
Dostavba nákupního centra IGY v Českých Budějovicích.
9
Fotogalerie

Realitní skupina CPI miliardáře Radovana Vítka bude znovu rekonstruovat. Miliardu korun investuje do úprav libereckého obchodního centra Nisa, které se má stát především energeticky úspornějším. Dalších dvě stě milionů padne na modernizaci obchodního centra Futurum v Hradci Králové, kde se rozšíří gastrozóna a vzniknou nové obchody. Jde o další z plánovaných modernizací obchodních center, které mají být pro zákazníky atraktivnější a přinést vyšší zisky.

Práce na libereckém obchodním domě už odstartovaly. „Rozsáhlou investici do tohoto obchodního centra jsme plánovali několik let. Nejedná se o povrchní úpravy, ale zejména o velké technické změny. Jejich záměrem je posunout centrum k výrazně ekologičtějšímu provozu, snížit provozní náklady nájemcům a přispět k naplnění strategických cílů naší skupiny, která se zavázala do roku 2030 snížit své emise CO2 o celých třicet procent,“ doplňuje asset and property management director ve skupině CPI Property Group Petr Brabec.

Mezi zásadní změny tak patří instalace nové vzduchotechniky nebo umístění fotovoltaiky, která umožní vlastní výrobu elektřiny. Rekonstrukce se dotkne i obchodních pasáží, toalet a přebalovacích koutků. Přibude nový eskalátor i navigační systém a generální opravy se dočká také střecha. Velkou změnou projde druhé podlaží, kde bude postavena nová foodcourtová zóna. „Součástí rekonstrukce bude instalace centrální myčky použitého nádobí, což povede k významné redukci odpadu,“ vysvětluje Petr Brabec.

Úpravy proběhnou v několika etapách, aby nedošlo k přerušení provozu a nájemci tak nepřišli o zisky. „První fáze oprav začala v květnu tohoto roku a celá rekonstrukce by měla být dokončena v druhé polovině příštího roku. Omezení pro zákazníky očekáváme minimální, maximálně v podobě mírně zvýšeného hluku,“ říká manažer liberecké Nisy René Švejda. Příkladem, jak podobná proměna obchodního centra vypadá, je IGY v Českých Budějovicích. V roce 2017 dokončená modernizace stála 750 milionů korun, po ní se IGY stala největším takovým centrem Jihočeského kraje.

Ještě v červnu začne i druhá rekonstrukce v Hradci Králové. Obchodní centrum Futurum, které Vítek koupil v březnu roku 2018, projde dvoufázovou rekonstrukcí. „První etapa zahrnuje přebudování prostor horního nákupního podlaží na prostorný foodcourt, který bude mít zhruba dvojnásobnou sedací kapacitu oproti stávajícímu, do značné míry přežitému, foodcourtu v přízemí,“ říká asset manažer OC Futurum v CPI Property Group Aleš Navrátil. Stravovací zónu doplní i nové toalety.

V další etapě vznikne propojení horního stravovacího patra s pasáží Tesco v patře spodním. „Naším cílem je jednak zvýšit pohodlí zákazníků při návštěvě centra, ale také podpořit intuitivní orientaci v prostorách,“ upřesňuje Aleš Navrátil. V centrální části obchodního domu se otevřou další módní prodejny. Hotovo by mělo být na podzim tohoto roku.

Rozšiřování plochy gastrozón je podle slov Petra Brabce celosvětovým trendem a renovace jsou proto k udržení kroku s trhem naprostou nutností. Za zhruba 50 milionů korun byla proto v minulých letech rozšířena a zmodernizována gastrozóna v plzeňské Olympii, renovací prošly foodcourty pražských center Quadrio a Fénix nebo teplické Olympie.

Dvou objektů se skupina CPI v letošním roce naopak vzdala. Odhadem za 215 milionů eur prodala již zmíněné centrum IGY v Českých Budějovicích a nákupní centrum Citypark v Jihlavě. Novým majitelem obou objektů je slovenská společnost 365.invest.

O atraktivitě obchodních objektů svědčí jak letošní aktivita na trhu, tak i výstavba dalších rozsáhlých center. Nedaleko Václavského náměstí například vyroste multifunkční budova Savarin, kde bude také umístěna Slovanská epopej Alfonse Muchy, v Brně se hned vedle hlavního nádraží postaví nákupní centrum Dornych a v Plzni je v plánu rozsáhlý komplex Ameside, který nabídne nejen obchodní prostory, ale i kanceláře, hotel a byty. Všechny projekty by podle informací na stránkách společnosti Cushman & Wakefield měly být dokončeny v roce 2025.

Podívejte se ve videu, jak se změní Praha

Video placeholde

Prahu čekají v příštích letech velké změny • Videohub