Královský kvartál Radovana Vítka. CPI vydělala téměř 10 miliard, pomohlo obří sImmofinanz | e15.cz

Královský kvartál Radovana Vítka. CPI vydělala téměř 10 miliard i díky ovládnutí Immofinanz

Jaroslav Bukovský

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Realitní impérium CPI miliardáře Radovana Vítka slaví zlatý kvartál. Během prvních tří měsíců letošního roku totiž skupina dokázala vydělat 381 milionů eur, tedy takřka dvaapůlkrát více než ve stejném období loňského roku. V přepočtu si skupina za kvartál přišla na téměř 9,5 miliardy korun. Do extrému vylétly zisky i díky premiérovému započtení výdělků rakouského realitního gigantu Immofinanz. Vítek nad ním totiž získal absolutní kontrolu. 

„CPI vidí trvale silnou poptávku po nemovitostech a solidní trend v nájmech i obsazenosti napříč naším portfoliem,“ říká šéf skupiny Martin Němeček. „Strategické akvizice i prodeje skupiny dopadly úspěšně a skvělých výsledků dosahují i naši správci aktiv,“ dodává Němeček.

Skupina CPI přikoupila od března do konce května dodatečný 22procentní podíl v Immofinanz za cenu 23 eur za akcii, což odpovídá investici v přepočtu převyšující 17 miliard korun. Celkově tak CPI v Immofinanz momentálně vlastní 76,87 procenta. 

Ovládnutí rakouského hráče zároveň znamenalo podstatné rozšíření české skupiny. Zatímco doposud CPI zahrnovalo aktiva ve výši 14,4 miliardy eur, od nynějška si počítá majetek za bezmála 21 miliard eur, tedy v přepočtu přes půl bilionu korun. „Konsolidace s Immofinanz přináší novou úroveň a měřítko byznysu v oblasti pronájmů,“ dodává finanční ředitel CPI David Greenbaum. 

CPI hodlá rovněž získat kontrolu nad další rakouskou realitní firmou s Immo, a proto se chce ve středu na valné hromadě akcionářů pokusit zrušit ustanovení, podle kterého nesmí mít žádný akcionář této rakouské firmy bez ohledu na výši svého majetkového podílu na hlasovacích právech podíl vyšší než 15 procent. CPIPG získala loni v prosinci v s Immo podíl 10,8 procenta a od té doby svůj podíl navýšila. Navíc Immofinanz vlastní v s Immo podíl 26,5 procenta. CPIPG je tak nyní přímo a nepřímo majitelem téměř poloviny společnosti s Immo.

Zhruba třetinu ceny Immofinanz zaplatila firma z vlastních prostředků, při financování pomohly i obrovské prostředky získané v minulých letech emisemi dluhopisů. Bondy dokázala skupina prodat ještě v éře velmi nízkých úroků, k čemuž jí pomohlo jak získání investičního ratingu, tak důraz na takzvané zelené financování. „CPI je jedním z příkladů úspěšných korporátních emisí v oblasti financování nemovitostí, když firma emitovala v předchozím roce bondy v řádu miliard eur,“ uvádí letošní publikace Trend Report. 

S úroky se skupina dokázala dostat i pod 0,7 procenta, což je z dnešního pohledu takřka marginální číslo. Český stát si v současnosti půjčuje pro srovnání v korunách za roční úrok obvykle převyšující pět procent. „Je možné sledovat, že tyto nezajištěné a cenově výhodné bondy postupně vytlačují klasické úvěrové, a to i zajištěné a regulované financování,“ připomíná Trend Report. 

Immofinanz je významným vlastníkem kvalitních komerčních nemovitostí. Kromě Rakouska vlastní reality i v dalších středoevropských zemích, kde má silné zastoupení také CPIPG. Je to Německo, Česko, Polsko a Maďarsko.

Z(a)tracená čísla: Hypoteční peklo je tady

Z(a)tracená čísla: Nový díl videopořadu E15. Tématem jsou hypotékyAutor: Jan Vařečka, E15.cz

Nejčtenější

Newslettery