Všichni šetří, stavebnictví dál slábne | E15.cz

Všichni šetří, stavebnictví dál slábne

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Richard Rames, E15

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Světlo na konci tunelu je pro tuzemské stavebnictví stále v nedohlednu. Odvětví v květnu zrychlilo pokles na 3,5 procenta z 2,7 procenta v dubnu.

„Nejhůře je na tom oblast dopravní infrastruktury, ani výstavba bytů a rodinných domů na tom není o moc lépe,“ uvedl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš.

Podle ředitelky společnosti Next Finance Markéty Šichtařové je příčina propadu oboru zřejmá. „Je to málo peněz v ekonomice. Všichni šetří. Domácí poptávka je extrémně slabá,“ poznamenala analytička.

Rezidenční trh má spasit výstavba nájemních bytů

Jakub Cigler: Krize úplně změnila developerské prostředí

Zahájených bytů v květnu meziročně ubylo o 26,1 procenta, naopak dokončených bylo o 41,6 procenta více. „Prodeje jdou pomalu, developeři stále ještě prodávají již dříve dokončené projekty, další projekty navíc byly dokončeny. Spouštění nových projektů a výraznější obrat v tomto segmentu stavebnictví neočekávám ani v příštích měsících,“ komentoval aktuální čísla bytové výstavby Petr Novotný z realitního týmu advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners.

Stavařský svaz kvůli dlouhodobému propadu odvětví opakovaně vyzývá vládu k přijmutí prorůstových opatření. Úsporná politika je podle šéfa svazu sice na místě, na druhé straně jí chybí provázanost s investicemi.

„Recese a následné omezování investic stavebnictví nijak nesvědčí, a proto nepředpokládám, že by se situace tohoto odvětví zlepšila ještě v letošním roce. Ostatně zakázky žádný obrat neindikují. Naděje na zlepšení může přijít nejdříve až v průběhu příštího roku,“ uzavřel analytik ČSOB Petr Dufek.

Autor: ČTK, nos