Vylepšete si své bydlení a neplaťte za energie více, než musíte | E15.cz

Vylepšete si své bydlení a neplaťte za energie více, než musíte

Ekoprogram
Ekoprogram
• 

.

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zbytečně doma netopíte, vanu si nenapouštíte, důsledně zhasínáte, ale i tak vás účty za energie šokují? Jak ze začarovaného kruhu ven? Vylepšete si své bydlení. Uspoříte nejen peníze, ale zvýšíte i hodnotu a prodloužíte životnost své nemovitosti. Díky našim tipům ušetříte.

Dopřejte svému domu či bytu teplejší kabát

Pokud chcete ušetřit za vytápění, zvažte zateplení svého bytu či domu. Snížit úniky tepla můžete tepelným zaizolováním obvodových stěn. Takto lze ušetřit 30 až 45 % z celkových nákladů na topení. Součástí zateplení bývá i nová fasáda. Tak zvýšíte hodnotu domu či bytu nejen po funkční, ale i estetické stránce.

Zateplením obvodových zdí o tloušťce 30–40 cm 10centimetrovou izolací a výměnou oken a balkonových dveří můžete za rok ušetřit přibližně 22 tisíc Kč za vytápění. Další peníze lze uspořit nejrůznějšími slevovými a věrnostními programy. Například Českomoravská stavební spořitelna odměňuje své zákazníky prostřednictvím tzv. Karty klienta. Ta nabízí řadu slev na služby spojené s rekonstrukcí.

Vyměňte okna i kotel

Nová okna dokážou uspořit značnou část peněz za vytápění. Úspora může dosáhnout až čtvrtiny nákladů za energie. Mezi další místa, kudy může unikat teplo, patří i nedostatečně těsnící dveře nebo garážová vrata. Zvažte jejich výměnu za nové.

Až 20 % nákladů na energie lze ušetřit, pokud nainstalujete nový topný systém. Ten mívá větší účinnost spalování, snáze se ovládá a udržuje. Navíc můžete podle potřeby regulovat teplotu díky ventilům a termostatickým čidlům. Pokud si pořídíte tepelné čerpadlo, budete při topení nezávislí na vnějších zdrojích energie a ohleduplnější k životnímu prostředí.

Vytápět svůj dům či byt můžete i díky přírodním zdrojům energie. Stačí si pořídit dostatečný počet slunečních kolektorů. Ty vyrobí energii pro celou vaši domácnost. Jejich výhodou jsou téměř nulové náklady na provoz, snadná údržba a šetrný přístup k životnímu prostředí. Dům či byt s kolektory získává i vyšší hodnotu na trhu nemovitostí.

Zateplením obvodových zdí o tloušťce 30–40 cm 10centimetrovou izolací a výměnou oken, balkonových dveří i kotle na ohřev vody můžete ročně ušetřit přibližně 27 tisíc Kč. Pokud si potřebujete ověřit, zda a kolik uspoříte vy sami, využijte nejrůznějších kalkulaček. EKO kalkulačka je speciálně zaměřená na úspory spojené s rekonstrukcí, výši investice i její návratnost. Najdete ji na webových stránkách ČMSS.

Kde vzít na rekonstrukci peníze?

Chtěli byste ušetřit, ale chybí vám peníze na rekonstrukci či modernizaci bytu či domu? Jednou z cest, jak přestavbu financovat, jsou úvěry ze stavebního spoření. Jejich úroky se teď pohybují na historicky nejnižší hranici. ČMSS kromě výhodného úročení nabízí i možnost zvolit si dobu a výši měsíčních splátek podle potřeb klienta a mimořádné nebo předčasné splacení zdarma.

Autor: .
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.