Zchátralý Jinonický zámeček se mění v unikátní obytný komplex

Projekt vzniká na místě s bohatou historií, Jinonický zámeček vlastnil rod knížecí rod Schwarzenbergů, působil na něm národní buditel a básník Antonín Jaroslav Puchmajer

Projekt vzniká na místě s bohatou historií, Jinonický zámeček vlastnil rod knížecí rod Schwarzenbergů, působil na něm národní buditel a básník Antonín Jaroslav Puchmajer Zdroj: Michal Nosek

Projektový manažer Jan Kukla (vlevo) a ředitel V Investu Jaroslav Vonřička
Nově nahrazené jsou jen vlhkem a dřevomorkou nakažené krovy. Ty, které jsou zdravé, zůstanou původní.
Do roku 2017 developerská společnost V Invest připravovala plány na rekonstrukci Jinonického zámečku, intenzivně jedná s památkáři a stanovuje si nelehký cíl – vrátit zámku život, citlivě ho zrekonstruovat, a přitom zachovat jeho historickou podobu i maximum dobových prvků
V Jinonickém zámečku zůstane zachované maximum původních dispozic a prvků jako třeba dřevěná schodiště nebo historické dveře. Každý byt je zde navržený zvlášť tak, aby se přizpůsobil vnitřní struktuře zámečku – a každý tedy bude originální.
Nově nahrazené jsou jen vlhkem a dřevomorkou nakažené krovy. Ty, které jsou zdravé, zůstanou původní.
23
Fotogalerie

Vyšší stovky milionů aktuálně investuje developer V Invest do rekonstrukce zámečku a bývalého statku v pražských Jinonicích, který provádí stavební firma EmexKon. Do konce příštího roku zde vznikne 46 atypických bytů.

„Jedná se o kulturní památku, proto zachováme maximální množství původních fragmentů, z nichž nejstarší pocházejí ze 17. století, vše konzultujeme s památkáři i archeology,“ říká k rekonstrukci Jaroslav Vondřička, partner a ředitel společnosti V Invest, v jejíž režii rekonstrukce probíhá. Projekt podle něj nemá konkurovat novostavbám, ale domům s historií a atmosférou. Svou velikostí je v Praze v současné době unikátní.

Rekonstrukce je svým pojetím v Česku ojedinělá například v tom, že se jako u jedné z mála památek v zemi podařila konverze jejího účelu, tedy změna způsobu  využívání. Většina zámečku totiž v minulosti sloužila pro zemědělské účely a nyní zde vzniknou byty a několik prostor pro kanceláře či služby v přízemí. 

Do roku 1990 sloužil znárodněný objekt zemědělským družstvům jako strojní a traktorová stanice a chátral. „Jen detoxikace pozemku od jedovatých látek v půdě byla neuvěřitelně náročná práce,“ vzpomíná Vondřička na start prací v areálu, který má po dokončení znovu ožít v roce 2022.

V komplexu budou obnoveny i sluneční hodiny, honosný vstup a hlavní schodiště. Restaurátorskými pracemi prochází také původní kašna, která znovu vytvoří dominantu parkové úpravy nádvoří.

„Právě na nádvoří archeologové objevili základy středověké tvrze, což si vyžádalo i další zásadní úpravy projektu, především podzemního parkování, které muselo být z důvodu zakonzervování původní tvrze, přeprojektováno, a tak se realizace projektu posunula,“ doplňuje manažer stavby Jan Kukla.

Nyní ve venkovních prostorách pokračují zemní práce a na budovách se dokončují opravy krovů. Zásahy do vnitřních dispozic zámečku budou minimální, což kontrastuje s v Česku běžným modelem, kdy se řada přestaveb historických budov dělá tak, že se zachová vnější fasáda a interiér se zcela nebo z velké části vybourá.

„V Jinonickém zámečku zůstane zachované maximum původních dispozic a prvků jako třeba dřevěná schodiště nebo historické dveře. Každý byt je zde navržený zvlášť tak, aby se přizpůsobil vnitřní struktuře původní stavby, a každý tedy bude originální. V zámečku zůstanou také unikátní historické krovy. Všechny se již po asanaci vrací zpět,“ popisuje střešní konstrukci ředitel Vondřička.

V Invest o budoucí podobě zámečku od začátku jednal současně s Odborem památkové péče magistrátu i s Národním památkovým ústavem. Díky tomu se mu podařilo získat širokou dohodu o budoucí podobě zámečku a urychlit schválení rekonstrukce.

Podívejte se na současný stav budovy a probíhající práce: