Zeman se setkal s miliardářem Krúpou, podpořil ho v kauze bytů OKD | E15.cz

Zeman se setkal s miliardářem Krúpou, podpořil ho v kauze bytů OKD

Zeman se setkal s miliardářem Krúpou, podpořil ho v kauze bytů OKD
Prezident Miloš Zeman
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Prezident Miloš Zeman se setkal se slovenským miliardářem a majitelem společnosti Arca Capital Pavolem Krúpou. Podpořil ho v jeho snaze pomoct nájemníkům bytů OKD. Zeman se večer kvůli záležitosti bytů OKD setkal také s předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petrem Rafajem. Ten po setkání řekl, že antimonopolní úřad v tomto případě zatím neučinil žádné kroky.

„Pan prezident přijal na jeho žádost majitele společnosti Arca Capital Pavola Krúpu, který ho informoval o své snaze pomoci nájemníkům bytů OKD. Pan prezident mu v této snaze vyjádřil podporu a popřál mu úspěch,“ řekl hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Krúpa tlačí na Bakalu, napadl prodej bývalých bytů OKD

Společnost Round Hill Capital získala před dvěma týdny stoprocentní podíl ve firmě RPG Byty, která vlastní přes 43 tisíc bývalých bytů OKD v Moravskoslezském kraji a v níž měl podíl podnikatel Zdeněk Bakala.

Firma RPG Byty získala byty od své mateřské firmy RPG Industries, taktéž spoluvlastněné Bakalou, která je koupila v roce 2004 spolu se těžební společností OKD. V privatizační smlouvě se zavázala, že v případě prodeje bytů je nabídne přednostně nájemníkům za netržních podmínek. To se ale nestalo.

Arca Capital podala kvůli prodeji hornických bytů podnět Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Rafaj po večerním setkání se Zemanem uvedl, že o podnětu zatím neví. Dodal, že o problematice bývalých bytů OKD nyní nemá žádné informace. Pokud by prodej firmy RPG Byty měl charakter fúze, mohl by ho podle Rafaje antimonopolní úřad v určitých případech zkoumat. Úřadu by to ovšem nepříslušelo, pokud by šlo čistě o prodej.

Dopis premiérovi

Krúpa také minulý týden kvůli privatizaci OKD poslal dopis premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) a vyzval ho k nápravě škody, která byla v souvislosti s privatizací OKD způsobena státu, regionu a desetitisícům nájemníků. Sobotka byl v době prodeje zbylého podílu státu v OKD ministrem financí a jeho resort privatizaci schválil.

Podle E15.cz může současná aktivita Arca Capital mít souvislost s její investicí do akcií těžařské společnosti New World Resources (NWR), která OKD vlastní. Otevřeným dopisem a stížností může tlačit na Bakalu, aby od ní akcie NWR odkoupil. Bakalovi totiž stále patří poloviční podíl ve skupině CERCL Mining, bývalé BXR Mining, která 50,5 procenta akcií NWR vlastní. Bakala nicméně na dubnové valné hromadě opustil vedení NWR a podle některých analytiků hodlá NWR opustit úplně.

Pavel Páral: Jak Zdeněk Bakala bouchnul dveřmi

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!