Krúpa tlačí na Bakalu, napadl prodej bývalých bytů OKD
Podle stížnosti totiž došlo ke spojení konkurentů, jejichž obrat přesahuje 1,5 miliardy korun, což je hranice, kdy musí s transakcí souhlasit antimonopolní úřad. „Skupina Round Hill dle svých internetových stránek v nedávné době jen v Evropě investovala více než šest miliard dolarů do realit. Je proto zcela evidentní, že celosvětový obrat skupiny Round Hill byl v roce 2014 vyšší než 1,5 miliardy korun,“ uvádí Arca Capital. Zmíněnou výši obratu podle skupiny Arca splňuje rovněž RPG Byty.
Podle Krúpovy skupiny by navíc ÚOHS měl prošetřit, zda nedošlo ke spojení konkurentů ještě před získáním jeho souhlasu s celou transakcí. Pokud by Round Hill Capital totiž potřebovala souhlas úřadu, ale nevyžádala by si ho před uskutečněním nákupu RPG Byty, tak by porušila zákon o ochraně hospodářské soutěže.
Nechtěné akcie
Arca Capital v posledních měsících investovala do akcií NWR. Podáním stížnosti tak může tlačit na Bakalu & spol., aby akcie odkoupil. „Chceme, aby nedošlo k převodu bytů v dobré víře na jinou skupinu,“ reagoval na dotaz serveru E15.cz Krúpa. Tím by totiž podle něj padla možnost státu vymáhat škodu.
V souvislosti s prodejem menšinového státního podílu OKD v roce 2004 totiž padlo trestní oznámení na oceňovatele státního podílu Rudolfa Douchu a místopředsedy Fondu národního majetku Pavla Kutu a Jana Škurku. Doucha totiž ocenil majetek OKD na směšné dvě miliardy korun. Do ocenění přitom podle policie nezahrnul řadu majetku ze skupiny OKD.
V hledáčku i premiér
Vláda nakonec 46 procent akcií OKD prodala za 4,1 miliardy do rukou uhlobaronů Viktora Koláčka a Petra Otavy, za nimiž ale již v té době stáli investoři vedení Bakalou. Ministrem financí byl tehdy nynější premiér Bohuslav Sobotka.
Arca proto nevylučuje, že trestní stíhání ještě „obohatí“ o další osoby. „Uvažujeme o rozšíření trestního oznámení na Sobotku a Bakalu jako organizované skupiny,“ zdůrazňuje Krúpa.