Schodek české platební bilance v srpnu nečekaně klesl | E15.cz

Schodek české platební bilance v srpnu nečekaně klesl

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Michael Tomes, E15

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, v srpnu snížil schodek na 743,9 milionu korun. V červenci deficit činil 21,5 miliardy korun. Srpnový deficit byl způsoben hlavně pasivem bilance důchodů, uvedla Česká národní banka (ČNB).

V srpnu byly vyplaceny dividendy za deset miliard korun. Aktivum bilance zboží a služeb dosáhlo 12 miliard korun. V prvotních a druhotných důchodech je zahrnuto aktivní saldo převodů z rozpočtu EU do ČR 5,8 miliardy korun. Na kapitálovém účtu jsou zahrnuty příjmy z rozpočtu EU 2,2 miliardy korun. „Aktivní saldo běžného účtu v ročním úhrnu v posledních měsících zastavilo trend růstu,“ uvedla ČNB.

„Je to nad očekávání dobrý výsledek ve srovnání se všemi předchozími srovnatelnými srpnovými výsledky od roku 2008,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Podle něj se očekávalo, že firmy svým zahraničním vlastníkům vyplatí více dividend, což se nakonec nestalo.

Saldo toků kapitálu na finančním účtu bylo téměř vyrovnané. Saldo odlivu přímých zahraničních investic bylo 19,3 miliardy korun, saldo přílivu portfoliových investic 15,1 miliardy korun. Saldo ostatních investic vykázalo příliv kapitálu 115 miliard korun. Příliv kapitálu byl podle ČNB ovlivněn především zvýšením krátkodobých pasiv a snížením krátkodobých aktiv bankovního sektoru vůči zahraničí.

Devizové intervence a transakce pro klienty ČNB zvýšily devizové rezervy centrální banky o 113 miliard korun.

Analytici očekávalá, že za celý rok vykáže běžný účet platební bilance přebytek. „I nadále předpokládáme, že za celý rok skončí bilance Česka se zahraničím v přebytku odpovídajícím zhruba 1,5 procenta HDP, což je pro exportně orientovanou ekonomiku zatíženou odlivem dividend výborný výsledek,“ dodal Dufek. „Celý letošní rok má namířeno k přebytku přinejmenším na úrovní jednoho procenta HDP, vývoj vnější rovnováhy české ekonomiky je zdravý,“ předpokládá i hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah