Statistici mění výpočet obchodu s cizinou, Česku se zhorší bilance | E15.cz

Statistici mění výpočet obchodu s cizinou, Česku se zhorší bilance

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čeští statistici začnou zahraniční obchod počítat nově, přičemž výsledky budou lépe odrážet skutečný výkon domácí ekonomiky. Celková bilance se po změně metodiky zhorší měsíčně přibližně o 20 miliard korun. První výstupy podle nové metodiky Český statistický úřad zveřejní v pondělí v lednové zahraniční bilanci.

Statistika dosud používala přeshraniční metodu, která vypovídala o veškerém pohybu zboží přes státní hranice. Nové, národní pojetí naproti tomu zohlední změnu vlastnictví mezi domácími a zahraničními subjekty.

„Národní pojetí má úzkou vazbu na to, co se v ČR vyrobí a spotřebuje,“ vysvětlil manažer ČSÚ Marek Rojíček. V posledních letech se totiž významně rozšířily obchody mezi vlastnicky propojenými firmami se sídlem v zahraničí a ty obchodní bilanci zkreslovaly.

Změnu lze vysvětlit na příkladu rakouské firmy, která do své české balírny doveze čokoládu za 100 korun, v ČR ji za 30 korun zabalí a pak prodá německému klientovi za 200 korun. V původním přeshraničním pojetí se to projevilo českým dovozem za 100 Kč a vývozem za 200 korun. V národním pojetí se však celý obchod projeví pouze vývozem služby za 30 korun.

Výpočet výkonu celé ekonomiky změna neovlivní
Rozdíl mezi saldem v obou pojetích je zhruba šest procent HDP a postupně narůstá. „Pokud tedy analytici odvozují očekávání o zahraniční poptávce z vývoje měsíční přeshraniční statistiky, systematicky nadhodnocují očekávání o vývoji HDP,“ uvádí ČSÚ. Na výpočet výkonu české ekonomiky však úprava výpočtu zahraničního obchodu nebude mít dopad. Data v národním pojetí jsou totiž už dlouho základním zdrojovým údajem pro sestavování HDP. Podobnou metodu používají i statistici v Belgii, či Maďarsku, kde je podíl transakcí realizovaný nerezidenty obdobný jako v ČR.

Rozdíl se dotkne i obchodu zahraniční firmy, která vyrábí v ČR. Například TPCA vyrobí v Kolíně auto za 200 tisíc Kč, z ČR ho vyveze pod hlavičkou sesterské firmy se sídlem v zahraničí třeba do Belgie i s marží za 300 tisíc. Ve starém způsobu výpočtu by se ve vývozu objevila částka 300 tisíc, v novém způsobu ale půjde pouze o výrobní cenu 200 tisíc Kč.

Nový výpočet tedy čísly výrazně zamíchá a je zřejmé, že bilance nebude pro ČR vycházet tak příznivě jak bývalo v minulých měsících zvykem. Statistici pro přehlednost už v posledních dvou letech paralelně uváděli výsledky v národním pojetí.

Dva pohledy na zahraniční obchodAutor:

Podle nich by třeba loňská prosincová bilance obchodu s cizinou nevykázala přebytek 9,6 miliardy korun, ale naopak schodek 9,3 miliardy. Přebytek zahraničního obchodu, který za rok 2013 činil rekordních 350 miliard korun, by podle nového výpočtu klesnul na necelých 120 miliard. Měsíční zhruba 20miliardový skluz lze očekávat pravidelně. Původní metodu bude ČSÚ stále využívat, jen ji nebude prezentovat za hlavní.

Vykazováním v národním pojetí podle analytika Nextfinance Jiřího Cihláře vzroste vypovídací schopnost celé statistiky, lépe popisuje výkonnost zahraničního obchodu. „Zkoumá totiž uskutečněné obchodní transakce mezi českými a zahraničními subjekty,“ dodal.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah