Sunak brzdí klimatické nadšení, Británie odkládá zákaz aut se spalovacími motory

Britský premiér Rishi Sunak

Britský premiér Rishi Sunak Zdroj: Reuters

Britský premiér Rishi Sunak dnes oznámil, že Británie posouvá plánovaný termín zákazu prodeje nových automobilů se spalovacími motory z roku 2030 na rok 2035. Uvolnění se má týkat také postupné výměny domácích plynových kotlů za tepelná čerpadla, dosud plánované do roku 2035. Cíl uhlíkové neutrality do roku 2050 nadále platí, ujistil Sunak podle agentury Reuters v dnešním projevu.

Britský ministerský předseda zdůvodnil rozmělnění klimatických cílů tím, že ty dosavadní zatěžovaly „nepřijatelnými náklady“ obyčejné lidi. Dnešní očekávané oznámení rozhněvalo ekologické organizace, opoziční politiky i část britského průmyslu, ale potěšilo ty, kteří se obávali nákladů přechodu na obnovitelné zdroje energie.

Premiér ujistil, že Británie dodrží svůj slib snížit emise skleníkových plynů na takzvanou čistou nulu do roku 2050, ale učiní tak podle něj „lepším, přiměřenějším způsobem“.

 

Sunak dnes argumentoval, že Británie je „napřed před kteroukoli jinou zemí světa“ v přechodu na zelenou ekonomiku, ale upozornil, že příliš rychlé změny by hrozily „ztrátou souhlasu Britů“.

„Jak může být správné teď říkat britským občanům, aby obětovali ještě více než ostatní?“ cituje agentura AP Sunaka. Ten také řekl, že jeho vláda nebude zavádět nové daně, které by lidi odrazovaly od létání, nebude zakazovat novou těžbu ropy a plynu v Severním moři, ani nebude žádnou domácnost nutit k opatřením na zvýšení energetické účinnosti.

Podle Reuters premiér rovněž oznámil, že vláda brzy ohlásí reformy v oblasti britské strategie rozvoje energetické infrastruktury.