TikTok opouští Hongkong, v USA sociální síti hrozí zákaz | E15.cz

Aplikace TikTok opouští Hongkong, v USA jí hrozí zákaz

TikTok
TikTok
• 
ZDROJ: Reuters

Anna Lacinniková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Sociální síť TikTok, postavená kolem sdílení krátkých videí, se rozhodla ukončit provoz své mobilní aplikace v Hongkongu. Učinila tak týden poté, co vstoupil v platnost nový bezpečnostní zákon. TikToku mezitím hrozí zákaz ve Spojených státech. 

Ukončit spolupráci s Hongkongem by měl TikTok podle agentury Reuters během několika dní. „S ohledem na nedávné události jsme se rozhodli zastavit provoz aplikace v Hongkongu,“ řekl mluvčí TikToku pro BBC. Společnost tak učinila v reakci na kontroverzní zákon, který v Hongkongu vstoupil v platnost 30. června letošního roku. Ten zakazuje separatistické, podvratné a teroristické aktivity, spolupráci s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost, podle kritiků je nástrojem Pekingu na omezení hongkongské autonomie.

TikTok, nyní vedený bývalým výkonným ředitelem filmové společnosti Walt Disney Kevinem Mayerem, chce svým krokem bojovat s možným podezřením, že se podrobuje požadavkům čínského práva či že podniká pod kontrolou Pekingu. Již v minulosti společnost uvedla, že uživatelská data aplikace nejsou ukládána v Číně a že by nevyhověla žádným požadavkům čínské vlády na cenzuru obsahu nebo poskytnutí přístupu k údajům svých uživatelů. 

Obavy z možného zneužití této aplikace čínskou vládou vyjádřil na začátku tohoto týdne i americký ministr zahraničí Mike Pompeo, který televizi Fox News sdělil, že Spojené státy „rozhodně uvažují“ o zákazu TikToku kvůli obavám, že aplikace mlže být zneužita čínskou vládou pro šíření propagandy a jako výzvědný nástroj. 

Aplikace TikTok byla vyvinuta čínskou společností BytaDance a poprvé spuštěna v roce 2016. I přes to, že má své kořeny v Číně, v současnosti získává na oblibě zejména v zahraničí, a to hlavně u teenagerů. V Hongkongu měla aplikace podle vlastních údajů z loňského září 150 tisíc uživatelů. Globálně si ale dosud aplikaci stáhly dvě miliardy uživatelů, možná ztráta Hongkongu je tedy pro firmu zanedbatelná. 

Své působení v Hongkongu přehodnocují i další internetové firmy. Facebook, Twitter, WhatsApp i Google tento týden uvedly, že odmítnou žádost čínských úřadů o poskytování údajů svých uživatelů v Hongkongu. 

Autor: Anna Lacinniková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah