Akcie Tesly letí vzhůru a nezastavují. Firma se směje kritikům | E15.cz

Tesla se dál vymyká zbytku trhu a Musk si utahuje z těch, kdo firmě nevěří

Patrik Borýsek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Akcie Tesly i v úterý pokračovaly v růstu. Během obchodování se dostaly přes 1400 dolarů za kus, nakonec uzavřely mírně pod touto úrovní, za celý den posílily o 1,33 procenta. Přední americké indexy ztrácely, Dow Jones odepsal 1,51 procenta, S&P 500 klesl o 1,08 procenta.

Hodnota Tesly se tak dostala na nové rekordy. Šéf automobilky Elon Musk navíc v reakci na úspěchy Tesly na akciovém trhu představil šortky s označením S3XY jako vzkaz všem investorům, kteří v Teslu nevěřili a spekulovali na pád její hodnoty (takzvaný shorting).

Trenýrky, ač s cenovkou 1600 korun, byly brzy vyprodané. Další várka se očekává až v řádu týdnů.

Za poslední měsíc akcie Tesly posílily o 50 procent. Pro srovnání – na počátku roku byla cena jedné akcie lehce nad 400 dolary. 

„Je tam určitě značný podíl drobných investorů, kteří tlačí akcie vzhůru,“ uvedl pro agenturu Bloomberg analytik Daniel Ives z Wedbush Securities a narážel tak na malé investory investující přes platformy typu Robinhood. 

Tesla na počátku července uvedla, že za druhé čtvrtletí dodala 90 650 vozů, což převýšilo dřívější odhady analytiků o zhruba sedm tisíc. Podle Craiga Irwina z Roth Capital Partners mají na růstu podíl i manažeři fondů, kteří akcie nakupovali spolu s tituly jako Netflix, Amazon a Facebook. 

„Valuace Tesly nedává smysl z žádného tradičního měřítka,“ zamýšlí se pak Ivan Feinseth z Tigress Financial Partners. „Není to tradiční společnost, tak jak byste na ni chtěli napasovat tradiční měřítko?“ dodává. 

Firma Elona Muska nedávno předstihla japonskou Toyotu a stala se největší automobilkou světa z hlediska tržní hodnoty.

„Akcie Tesly jsou zajímavým indikátorem investičního sentimentu a také participace retailových investorů na trhu. Profesionální investory zajímají více finanční ukazatele opřené o cash flow, kde vidím u Tesly velkou slabinu,“ komentoval pro deník E15 Jonáš Mlýnek, šéf společnosti LYNX.

Prohlédněte si fotogalerii:

    S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah