Apple poprvé odtajnil své dodavatele dílů | E15.cz

Apple poprvé odtajnil své dodavatele dílů

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Společnost Apple poprvé zveřejnila seznam dodavatelů součástek do mobilních telefonů iPhone, tabletů iPad a dalších zařízení. Zpráva přišla v době rostoucí kritiky kvůli údajným sociálním a ekologickým prohřeškům v továrnách dodavatelů Applu především v Číně. Agentura AP podotkla, že seznam dodavatelů americký gigant řadu let úzkostlivě tajil.

Dnes zveřejněný seznam zahrnuje dodavatele zodpovídající za 97 procent všech výdajů Applu na zakázky. Jsou mezi nimi firmy jako Fuji Crystal Manufactory Ltd., Intel Corp. nebo Sanyo Electric Co.

Zpráva Applu „o pokroku v zodpovědnosti dodavatelů“ informuje také o výsledcích 229 loňských auditů v řetězci dodavatelů. Auditoři při nich údajně zjistili porušování zaměstnaneckých práv či ekologických regulí. Mimo jiné šlo o diskriminaci v podobě testování uchazečů o práci na žloutenku nebo těhotenství. Odhalili také případy dětské práce, ale nikoli u koncových dodavatelů firmy. „V případě dětské práce razíme politiku nulové tolerance,“ uvádí firma ve zprávě.

V roce 2010 Apple Inc. provedl 127 auditů, loňský počet tak představuje nárůst o 80 procent. Nařízení Applu týkající pracovní doby dodržovalo prý jen 38 procent dodavatelů a 69 procent jich dodržovalo pravidla pro vyplácení mezd a benefitů. Celkově se podle auditorů politikou Applu řídí 74 procent dodavatelů. S těmi, kteří se zaznamenaných prohřešků dopouštěli opakovaně, prý společnost ukončila spolupráci.

Firma v minulosti tváří tvář obviněním z porušování zaměstnaneckých práv ve výrobnách spolupracujících firem zdůrazňovala, že se stará pouze o cenu a kvalitu zboží, a ne o ekologické a sociální otázky v závodech svých čínských dodavatelů.

AP poznamenala, že odtajnění dodavatelů může být signálem přicházejících změn po loňské smrti spoluzakladatele společnosti Steva Jobse.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah