Čipy Intelu míří do smartphonů. Jako první je využijí Motorola a Lenovo | e15.cz

Čipy Intelu míří do smartphonů. Jako první je využijí Motorola a Lenovo

Intel
Intel
• 
ZDROJ: CTK

vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čip, který americká firma Intel vyvinula pro smartphony, jako první využijí Motorola Mobility a čínské Lenovo. Firmy to oznámily na největší světové přehlídce spotřební elektroniky CES v Las Vegas. Pro Intel, který dominuje výrobě počítačových mikroprocesorů, to znamená důležitý vstup na lukrativní trh čipů pro mobilní telefony, kterému zatím vévodí britská společnost Arm Holdings.

Jako první čipů od Intelu využije Lenovo v telefonu K800 pro čínského operátora Unicom. Telefony s operačním systémem Android uvede firma na trh ve druhém čtvrtletí, sdělil viceprezident Lenova Liou Ťün.

Významné je pro Intel také partnerství s Motorolou, kterou pod svá křídla přebírá softwarový gigant Google. Motorola chce nový telefon s čipem od Intelu na trh uvést v druhé polovině roku.

Intel na trh se smartphony snažil dostat už dříve, v roce 2010 oznámil spolupráci s firmou LG. Do výroby se ale nakonec telefon s novým čipem nedostal.

O dominanci může Intel přijít i v sektoru počítačů

Intel se o trh smartphonů musí snažit o to více, protože konkurence roste i v jeho současné doméně. Výrobci čipů pro mobilní telefony totiž hlavně přes počítačové tablety začali vstupovat do segmentu počítačových mikroprocesorů.

Ránu dostal Intel nedávno od Microsoftu, který od 90. let spoléhal výlučně na mikroprocesory Intel. Nový systém Windows 8 bude mít ale jednu verzi s čipy Intel a druhou s čipy používanými mobilních telefonech a založené na designu britské ARM Holdings. Alternativní verze Windows by měly být používány právě v tabletech.

Intel se v poslední době snažil u svých procesorů snížit energetickou spotřebu, aby mohly být používány v mobilních telefonech, aniž by rychle vybíjely jejich baterie.

Šéf Intelu Paul Otellini v Las Vegas předvedl telefon na platformě Android, který podle něj vydrží bez dobití baterie osm hodin nepřetržitého hovoru a šest hodin přehrávání videa. To je srovnatelné s chytrými telefony s běžnými čipy, podle Otelliniho však bude mít čip Atom od Intelu větší kapacitu, takže na něm bude moci fungovat více aplikací zároveň.

Autor: vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery