ČT omezila hlasitost reklamy a sladila hlasitost kanálů | E15.cz

ČT omezila hlasitost reklamy a sladila hlasitost kanálů

ilustrační foto
ilustrační foto
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká televize (ČT) omezila hlasitost reklamy a sladila hlasitost jednotlivých svých kanálů. Ztišení reklamy formou novely zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání navrhuje skupina poslanců ze všech sněmovních stran. Sankce za prohřešek by mohla podle předlohy činit 10 tisíc až pět milionů korun.

ČT hlasitost reklamních bloků upravila v souladu s normou Evropské vysílací unie (EBU), uvedl šéf ČT Petr Dvořák. Televize podle něj řeší problematiku přílišné hlasitosti reklamy a upoutávek na vlastní pořady dříve, než připravovaný zákon vejde v platnost. Změny postupně nastaly na všech čtyřech kanálech ČT, zároveň byla dána do souladu jejich hlasitost.

„To znamená, pokud divák přepíná z jednoho kanálu České televize na druhý kanál, tak aby nedocházelo k prudkému a náhlému zvýšení hlasitosti, které by mohlo působit rušivě pro diváky,“ uvedl Dvořák. Změna nastavení byla nejdříve otestována a již se používá.

Na dodržování předpisu by podle poslaneckého návrhu dohlížela Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, která by vyhláškou stanovila technické záležitosti a podrobnosti zákazu. Televize by podle novely nesměly vysílat hlasitěji ani znělky, které oddělují reklamu a teleshopping od ostatních částí vysílání.

ČT podle dřívějšího vyjádření vítá snahu nastavit jasné parametry úrovně hlasitosti reklam. Poslanecký návrh ale údajně obsahuje mezery, které budou znamenat právní nejistotu. Zástupci TV Barrandov poukazovali na to, že divákovi se bude jevit zvuk při jeho „ořezání“ zhoršený, respektive nevýrazný.

Pokusy omezit hlasitost reklamy v televizi byly již dříve. Například v roce 2007 připravila obdobnou novelu Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, která se inspirovala novelou mediálního zákona na Slovensku. Návrh na omezení hlasitosti televizní reklamy tehdy schválil slovenský parlament s velkou podporou.

Rada ČT dnes také po projednání připomínek a přijetí drobných úprav dokumentu odsouhlasila Výroční zprávu o činnosti ČT za loňský rok. Do konce týdne bude zpráva odevzdána ke schválení do sněmovny, uvedl předseda Rady ČT Milan Uhde.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.