Do rady ČTÚ míří právník Pelikán. Má rozhýbat mobilní trh | E15.cz

Do rady ČTÚ míří právník Pelikán. Má rozhýbat mobilní trh

mobil, ilustrační foto
mobil, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

vrb, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na neobsazené páté místo člena rady Českého telekomunikačního úřadu navrhne ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba vládě jmenovat právníka Roberta Pelikána. Kuba uvedl, že do rady hledal člověka s právním vzděláním a nechtěl pokračovat v předchozí praxi, kdy úřad mohl sloužit jako "politická trafika". Podle představ Kuby má Pelikán pomoci z ČTÚ vybudovat moderní regulační úřad, který bude aktivně určovat podmínky na trhu mobilního volání tak, aby více vyhovovaly zákazníkům.

„Ceny telekomunikačních služeb, které dopadají především na české domácnosti, živnostníky a menší firmy, patří mezi nejvyšší v Evropě. A Češi za ně nedostávají adekvátní protihodnotu,“ uvedl Kuba.

Pelikán nahradí v radě ČTÚ bývalého poslance Zdeňka Švrčka (ODS), kterému v červenci vypršel pětiletý mandát. Nový člen rady se specializuje na soutěžní právo, přednáší na katedře občanského práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Pracoval v mezinárodní advokátní kanceláři Linklaters.

ČTÚ v současnosti provádí analýzu trhu původu mobilního volání a pokud podle Kuby zjistí, že trh není dostatečně konkurenční, může uložit operátorům nápravná opatření. Vedle toho analyzuje smluvní podmínky operátorů a chystá aukci kmitočtů pro rychlé mobilní sítě, která by mohla přivést na trh nového hráče.

Robert Pelikán Autor:

Podle Pelikána bude vhodné se na ČTÚ podívat, zda jinak kvalitní zákony, podle kterých se ČTÚ řídí, také úřad správně a odvážně praktikuje.

„To, že bude rada ČTÚ kompletní, je pro úřad velmi dobrá zpráva,“ komentoval navržení Pelikána mluvčí ČTÚ František Malina. Kuba již letos v březnu do rady nominoval novináře Ondřeje Malého. Předsedou rady je do příštího roku bývalý poradce vedení Českého Telecomu Pavel Dvořák, dalšími členy jsou bývalá náměstkyně ministrů financí a spravedlnosti Jana Fürstová a exministr dopravy Milan Šimonovský.

Podle poslance a předsedy sněmovního Podvýboru pro elektronické komunikace Jana Husáka je Pelikán nadějí, že ČTÚ již nebude chránit operátory, ale bude tvrdě prosazovat ochranu českých spotřebitelů: „Některé podmínky aukce navržené ČTÚ mnohdy odporují vlastním cílům aukce nebo dokonce „nahrávají“ do karet stávajícím mobilním operátorům. Pan Pelikán bohužel tyto podmínky už neovlivní, ale může spolu s radními Ondřejem Malým a Janou Fürstovou dohlédnout, zda ČTÚ bude podmínky řádně prosazovat – to by mohlo pomoci ke vstupu nového operátora,“ řekl Husák.

Podle Kuby je předčasné spekulovat, zda je Pelikán případným kandidátem na nového předsedu rady úřadu v příštím roce. Ministerstvo v současnosti dokončuje aktualizaci státní politiky v elektronických komunikacích Digitální Česko, která má stanovit priority ČR do roku 2020.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah