Facebook koupí za miliardu dolarů výrobce aplikace Instagram

Facebook

Facebook Zdroj: profimedia.cz

Americká společnost Facebook, která provozuje největší sociální síť na světě, koupí za miliardu dolarů (téměř 19 miliard korun) společnost Instagram. Ta vyvíjí aplikaci pro sdílení fotografií a funguje prostředním aplikací do mobilních telefonů iPhone a nově také na bázi operačního systému Android. Instagram má podle prvních vyjádření dál fungovat samostatně – experti možnou formu spolupráce s Facebookem přirovnávají k vazbě Google – Youtube.

Instagram slouží ke sdílení fotografií pořízených inteligentními mobily, ale možné je na ně stahovat, byť pracněji, i obrázky pořízené z digitálního fotoaparátu. Instagram existuje teprve od ledna 2011, stihl už ale získat kolem 30 milionů uživatelů.

Pro Facebook je to před primární veřejnou nabídkou akcií (IPO) největší akvizice, jakou kdy ve své krátké historii uskutečnil.

„Pro Facebook je to klíčový milník, protože je to vůbec poprvé, co jsme získali produkt a společnost, která má tolik uživatelů,“ sdělil na svém blogu spoluzakladatel Facebooku Mark Zuckerberg. Zpráva je o to překvapivější, že se firma k akvizici odhodlala jen krátce před plánovaným vstupem na burzu. Facebook převezme i celý tým vývojářů Instagramu.

Podle analytiků nemusí být miliardová částka za firmu, která funguje jen zhruba rok a půl, přehnaná. Facebook by totiž mohlo ohrozit, pokud by služby nabízené Instagramem převzali jeho konkurenti – Twitter nebo Google.

„Když nějaká sociální platforma roste takto rychle, je to vždy důvod k tomu být nervózní,“ komentoval pro Reuters hodnotu Instagramu Paul Buchheit ze start-upového inkubátoru Y Combinator. „Koupit třeba Twitter v jeho počátcích by se vyplatilo. Takže pokud vnímáte Instagram jako další Twitter, je jeho akvizice chytrým tahem,“ dodal.

Zakladatel a šéf Instagramu Kevin Systrom zároveň uklidnil uživatele, že Instagram rozhodně neskončí, že bude po boku Facebooku dál pokračovat ve svém rozvoji.

Facebook hodlá zaplatit jednak hotově, jednak svými akciemi, které by měl co nevidět v rámci IPO vydat. Získat chce minimálně pět miliard dolarů (asi 94 miliard korun). Vstup firmy na burzu bude z hlediska akciových trhů patrně nejsledovanější událostí letošního roku.