Fond ČEZu prodal Microsoftu podíl v izraelském CyberX | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Fond ČEZu prodal Microsoftu podíl v izraelském CyberX. Vydělal násobek svého vkladu

ČTK, vku

Microsoft se stal jediným majitelem společnosti izraelské společnosti CyberX. Odkoupil podíly všech ostatních investorů, včetně minoritního podílu, který ve firmě prostřednictvím svého investičního fondu Inven Capital držel ČEZ. „Převzetí CyberX Microsoftem, jednou z největších a nejznámějších společností na světě, dokazuje, že investice byla ze strany Inven Capital dobře promyšleným tahem. Původní vklad do CyberX se fondu podařilo během krátké doby násobně zhodnotit,“ uvedl člen představenstva a ředitel divize nová energetika a distribuce ČEZ Tomáš Pleskač. Cenu obchodu neuvedl. Světová média uvádějí, že celkově Microsoft za firmu zaplatil 165 milionů dolarů (3,9 miliardy korun).

„Nabídka společnosti Microsoft za náš podíl v CyberX významně překonala naši minimální požadovanou návratnost, navíc se jednalo o 100procentní odkup na základě dohody všech akcionářů, což se pojí se speciální prémií,“ řekl generální ředitel Inven Capital Petr Míkovec.

CyberX byl pro Inven Capital druhou izraelskou investicí po společnosti Driivz, která nabízí modulární systém pro řízení sítí nabíjecích stanic se spektrem služeb jak pro provozovatele nabíjecí infrastruktury, tak pro uživatele elektromobilů. „V rámci svých aktivit v Izraeli prověří Inven ročně několik desítek investičních příležitostí,“ uvedla mluvčí ČEZ Alice Horáková.

Inven Capital funguje jako fond, podle dřívějších informací má k dispozici až pět miliard korun a ročně prověřuje stovky investičních příležitostí.

Platforma CyberX byla založena v roce 2013. Dodává na míru připravená řešení pro firemní kybernetickou bezpečnost, která dokážou snižovat rizika případných výpadků výroby a předcházejí bezpečnostním selháním, ekologickým incidentům nebo krádežím duševního vlastnictví. Mezi technologické partnery firmy patří podle dřívějších informací mimo jiné společnosti IBM, Deutsche Telekom, Palo Alto Networks, DXC Technology, Splunk, Optiv nebo McAfee.

Microsoft chce koupit izraelskou firmu, v níž má podíl i ČEZ. Nabízí miliardy korun

Digitální exil učitelů láká technologické firmy, málokterá uspěje

Expert Čejka: Izrael nás měl za „hujery“, článek ministrů zahraničí může vzájemné vztahy ozdravit

Autor: ČTK, vku
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!