Microsoft chce koupit izraelskou firmu, v níž má podíl i ČEZ. Nabízí miliardy korun | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Microsoft chce koupit izraelskou firmu, v níž má podíl i ČEZ. Nabízí miliardy korun

Ondřej Souček

Ondřej Souček

Inven Capital, investiční fond skupiny ČEZ, je blízko dalšímu exitu. Její minoritní podíl v izraelské společnosti CyberX, která se zabývá kybernetickou bezpečností, by už brzy mohl převzít softwarový gigant Microsoft. Ten za balík všech akcií nabízí v přepočtu nižší miliardy korun, píší izraelská média. 

Podle serveru Haaretz chce Microsoft za celý balík akcií zaplatit 165 milionů dolarů a podle dalšího izraelského webu Calcalistech se má cenovka vyšplhat dokonce na 170 milionů dolarů.  V přepočtu jde o částky přesahující čtyři miliardy korun. Podpis dohody má být oficiálně oznámen do června.

ČEZ nechce probíhající jednání komentovat s tím, že má v izraelské společnosti jen minoritní podíl, který navíc nechce specifikovat. Podle serveru Haaretz však česká firma drží 8,5 procenta, což by z případného obchodu vyneslo nižší stovky milionů korun.

ČEZ investuje do českého Neuron Soundware. Firma umí odhalit poruchy strojů podle zvuku

ČEZ do CyberX investičně vstoupil loni. „Kybernetická bezpečnost se stala jedním ze základních kamenů pro správné řízení moderních společností a poptávka po řešeních v této oblasti rychle roste,“ řekl tehdy člen představenstva ČEZ Tomáš Pleskač. „Jedním z důležitých úkolů pro nás i ostatní energetické společnost je získat v kybernetické bezpečnosti rychlý náskok umožňující co nejlépe chránit naše zařízení,“ dodal.

Platforma CyberX byla založena v roce 2013 experty specializovanými na obranu národní kritické infrastruktury. Dodává na míru připravená řešení pro firemní kybernetickou bezpečnost, která dokáží snižovat rizika případných výpadků výroby a předcházejí bezpečnostním selháním, ekologickým incidentům nebo krádežím duševního vlastnictví. Systémy dodávané CyberX dnes chrání například dvě z pěti největších energetik v USA nebo technologické firmy jako IBM či Deutsche Telekom

Pro Inven Capital by vstup Microsoftu do CyberX znamenal už v pořadí druhý exit. Loni se svými investičními partnery prodal německého výrobce domácích bateriových systémů sonnen. Za blíže neurčenou částku ho získal britsko-nizozemský energetický obr Shell.

Odchod ČEZ z Rumunska se zpozdí. Bukurešť dočasně zakázala energetické akvizice

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!