Google krouží kolem Yahoo. Zvažuje jeho převzetí | E15.cz

Google krouží kolem Yahoo. Zvažuje jeho převzetí

Yahoo
Yahoo
• 

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americká internetová společnost Google zvažuje nabídku na převzetí svého konkurenta Yahoo, patrně ale ve spolupráci s některým z podniků soukromého kapitálu. Podle listu The Wall Street Journal (WSJ) už Google některé z nich oslovil a nabídl jim, že by převzetí Yahoo pomohl financovat.

Google s potenciálními zájemci vedl zatím jen předběžná jednání, podle informovaného zdroje se s nimi ale ještě na ničem konkrétním nedohodl. Pokud by Google nabídku na převzetí Yahoo předložil, je téměř jisté, že by se o záměr začaly zajímat regulační orgány. Obě firmy totiž patří k velkým hráčům na trhu internetového vyhledávání.

Zatím není jasné, s kterými podniky soukromého kapitálu Google jednal. Podle WSJ jsou ale takové podniky minimálně dva. Google má zájem prodávat část reklamy na webech Yahoo.

O Yahoo se údajně zajímají i Microsoft a Číňané

Google ale není sám, kdo se po Yahoo poohlíží. Před nedávnem se objevily informace, že o Yahoo znovu usiluje softwarová společnost Microsoft. I ta by ale podle některých zdrojů nabídku na převzetí předložila ve spolupráci s dalšími zájemci. Microsoft už se o Yahoo pokoušel v roce 2008, firma ale tehdy jeho nabídku odmítla jako příliš nízkou.

Zájem o Yahoo dal nedávno najevo i představitel čínského internetového giganta Alibaba. „Pokud bude mít správní rada zájem Yahoo prodat, mám zájem. Stačí mi dát vědět,“ prohlásil Jack Ma z vedení Alibaby.

Yahoo vlastní v Alibabě 40procentní podíl, který by Číňané v případě akvizice získali zpět a stali by se naprosto nezávislými. Alibaba se zároveň poohlíží po expanzních příležitostech ve Spojených státech, k čemuž by Yahoo byl ideální prostředek a výchozí bod.

Správní rada Yahoo začátkem září odvolala ředitelku Carol Bartzovou. Od té doby firmou zmítá chaos, i když vedení podniku již požádalo investiční banku Allen & Co, aby mu pomohla stanovit strategii. Firma podle některých médií kontaktovala společnost Heidrick & Struggles, která se specializuje na vyhledávání vhodných kandidátů na ředitele.

Čtete rádi E15.cz? Nominujte nás v anketě

v kategorii zpravodajství.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah