Google slíbil francouzským vydavatelům 76 milionů dolarů. Spory tím ale zřejmě nekončí

google

google Zdroj: profimedia.cz

Google podepsal dohodu o autorských právech se šesti francouzskými novinami a časopisy, mimo jiné s deníky Le Monde a Le Figaro.
2
Fotogalerie

Americký internetový gigant Google slíbil zaplatit francouzským vydavatelům novin v příštích třech letech 76 milionů dolarů (1,6 miliardy korun). Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na dokumenty, do kterých měla možnost nahlédnout. Podpis dohody, která ukončila více než rok trvající spor o autorských právech, mezi Googlem a lobbistickým sdružením Alliance de la presse d'information générale (Apig) zastupujícím francouzské celonárodní a regionální deníky byl oznámen v lednu. Finanční podmínky ale strany nezveřejnily. Jedna z lobbistických skupin vydavatelů však považuje dohodu za nespravedlivou.

Dokumenty zahrnují rámcovou dohodu, která stanoví, že Google je připraven vyplatit celkem 22 milionů dolarů ročně skupině 121 národních a místních vydavatelů zpravodajství ve Francii po podpisu individuální licenční dohody s každou z nich. Druhý dokument je dohoda o urovnání, ve které Google souhlasil s tím, že zaplatí stejné skupině deset milionů dolarů výměnou za jejich závazek ukončit všechny současné a případné budoucí soudní spory spojené s nároky na autorská práva po dobu trvání této tříleté smlouvy.

„Tyto neprůhledné dohody nezajišťují spravedlivé zacházení se všemi vydavateli, protože vzorec pro výpočet není zveřejněn,“ uvedla tento týden unie nezávislých vydavatelů zpráv na internetu Spiil. Dodala, že lituje, že se svazy v celém odvětví nedohodly na společném postupu při jednání s Googlem. „Google využil našeho rozdělení k prosazení svých zájmů.“

Celá částka bude rozdělena mezi jednotlivé vydavatele. Pokud však chtějí získat svůj podíl, musí podepsat s Googlem individuální licenční smlouvu. Částky pro jednotlivé vydavatele se pohybují od 1,3 milionu dolarů pro deník Le Monde po 13 741 dolarů pro lokální La Voix de la Haute-Marne. Dokument neupřesňuje, jak se tyto částky vypočítávají.

Podle informovaného zdroje si národní deníky Le Monde, Le Figaro a Libération navíc vyjednaly každý zhruba tři miliony eur (77,2 milionu korun) ročně tím, že v listopadu souhlasily s prodejem předplatného přes Google.

Členové Apig se rovněž zavázali používat a doplňovat nový produkt Google News Showcase, což je nástroj Googlu pro odměňování vydavatelů zpráv.