Kam směřuje cloud? Rozhovor s Filipem Špačkem z Master Internet

Filip Špaček

Filip Špaček

Nejenom o vývoji cloudových služeb s provozním ředitelem předního provozovatele datových center v České republice.

České firmy si pomalu ale jistě uvědomují přínosy virtualizace a outsourcingu IT. Podle provozního ředitele Master Internet Filipa Špačka projdou tyto služby již brzy výraznou proměnou. „Děláme maximum pro to, aby se naši zákazníci mohli plně soustředit na svůj business,“ říká Špaček.

Čím byste rozptýlil obavy z přechodu na cloud týkající se jeho bezpečnosti?

Profesionální prostory, outsourcing nonstop dohledu, flexibilita výkonu, garance provozu bez výpadku, možnost pronájmu business software, to všechno jsou hodnoty, které výrazně převyšují často skloňovaná rizika. Některé české firmy stále váhají se svěřením dat do cizích prostor, myslí si, že u nich jsou data v největším bezpečí. To ovšem moc nekoresponduje s realitou, protože řešení přímo u zákazníka jsou typicky zranitelnější. Progresivnější společnosti si toto uvědomují a věří ve stabilní poskytovatele s dlouhou historií a bezpečnostními certifikacemi. V praxi tak můžeme sledovat, že firmy se dříve či později stěhují do datacenter. Pro zákazníka, který nechce ztratit kontrolu nad svou infrastrukturou, je ideální private cloud provozovaný v podmínkách profesionálního datacentra, avšak vyhrazený pouze jemu.

Jakým směrem se podle vašich zkušeností ubírají cloudové služby v Česku?

Jedním z trendů je určitě rostoucí nabídka v oblasti SaaS (tzn. poskytování softwaru jako služby, z anglického Software as a Service). To se týká i nás jako provozovatele datacenter. Dává smysl, abychom kromě robustní infrastruktury dodávali firemním zákazníkům kompletní řešení. Už dříve jsme navázali partnerství se společností DC Concept, která vyvíjí unikátní informační systém QI. Nyní máme rozjednanou spolupráci se společnostmi zabývajícími se CRM a ERP systémy, ale také zpracováním a analýzou dat, jako jsou data mining (tzn. dolování či vytěžování dat) a reporting.

Proč právě orientace na poskytování softwaru?

Obecně je to dáno přínosy, se kterými software v podobě služby přichází. Konkrétně naši zákazníci mají v cloudu nemalé objemy dat. Rozhodli jsme se nabídnout jim SaaS v podobě informačních systémů či nástrojů k analýze dat jako přidanou hodnotu ke službám, které u nás provozují. Zákazníkům ulehčí práci, ale také umožní vytěžit z jejich dat maximum. A to vše bez nutnosti nákupu vlastního hardware či licencí.

Jaké kroky v rozvoji cloudu podnikáte vy?

Zmiňoval jste flexibilitu, co to znamená a využívají ji zákazníci?

Cloud vás nesvazuje omezeními v podobě výpočetního výkonu. Naopak umožňuje operativně a prakticky neomezeně rozšiřovat potřebné parametry. Právě flexibilita je v mnoha případech hlavním důvodem, proč zákazníci volí cloud. Jedním z posledních případů je i nedávný start projektu Nová zelená úsporám na cloudové platformě Master Internet. Klíčová aplikace, kterou pro státní fond vyvinula společnost Neternity.cz, musela být připravena ustát nápor tisícovek žadatelů. Cloud hosting byl proto ideální volbou. Pro zákazníky s krátkodobými špičkami máme také specifický produkt s názvem Živý server, u kterého se platí jen za prostředky a čas, kdy je server skutečně využíván.

Master InternetMaster Internet

Poodhalíte nějakou další novinku z kuchyně Master Internet?

Mohl bych zmínit ještě naši novou webovou prezentaci, kterou spustíme v nejbližších dnech. Při práci na ní jsme vycházeli ze zkušeností zákazníků s původní verzí našeho webu a snažili jsme se o maximální zpřehlednění a také zosobnění našeho vizuálního stylu. Také jsme chtěli technicky reflektovat skutečnost, že nám čím dál víc roste návštěvnost z mobilních zařízení. Vylepšení se dočká i klientské rozhraní pro přístup ke službám, které i přes celkovou spokojenost zákazníků budeme modernizovat. V neposlední řadě jsme naše datacentra MasterDC díky efektivnějšímu chlazení plně připravili na nadcházející léto a provedli výrazné technologické úpravy.

A v čem tyto úpravy spočívaly?

V souvislosti s rostoucím trendem klimatických extrémů (zejména s častějšími vysokými letními teplotami) jsme preventivně navýšili celkový počet záložních klimatizačních jednotek a nainstalovali zcela nový monitorovací systém. Díky tomuto systému sledujeme teplotu v reálném čase prakticky ve všech myslitelných uzlech celého chladicího systému. Pro ochranu před teplotními extrémy jsme zvolili technologii automatického adiabatického předchlazení kondenzátorů. V obou datacentrech byly navíc dle posledních trendů zakrytovány studené uličky. Tímto opatřením dochází k optimálnějšímu využití chladného vzduchu servery a výrazně se omezuje mísení studeného a teplého vzduchu. Díky tomuto jsme eliminovali hotspoty u extrémně vytížených zákaznických technologií a dosahujeme vyšší efektivity chlazení.