Nový šéf chce přebudovat televizi | E15.cz

Nový šéf chce přebudovat televizi

Petr Dvořák
Petr Dvořák
• 
ZDROJ: E15

Aleš Borovan

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nový ředitel České televize Petr Dvořák, kterého včera zvolila Rada ČT na šestileté období, hodlá během několika let přebudovat z velké části celou stanici. „Za první tři roky, které budou krušné, se chci dostat do vytyčeného stavu. Další tři roky si budeme s radou užívat,“ prohlásil s nadsázkou Dvořák.

Nejviditelnější změnou by se měl stát start dětského kanálu ČT3, který bude vysílat v rámci první digitální sítě. Televize se ale změní i uvnitř: Dvořák hodlá zavést systém producentských center, které zrušil někdejší ředitel ČT Jiří Balvín. Rozjede rozsáhlé audity výroby pořadů, stavby nového studia v Brně a oseká personální a režijní náklady, aby během dvou až tří let ušetřil zhruba 400 milionů korun. Posílí také regionální vysílání.

Zemětřesení rovněž čeká vrcholový management. Zde Dvořák hodlá ponechat osm pozic na prvním stupni řízení oproti současným 14 ředitelům. Podle zatím nepotvrzených informací deníku E15 by se novým šéfem ČT24 měl stát Zdeněk Šámal, který se s Dvořákem zná z Novy. ČT24 dosud šéfuje Roman Bradáč, který proti Dvořákovi kandidoval. Bezpochyby se otřesou i současná křesla Radana Dolejše (šéf ČT1), Radka Žádníka (ředitel programových okruhů) a Roberta Kvapila (obchodní ředitel).

Ambiciózní Dvořákův program má ovšem úskalí. Rozsáhlé plány si vyžádají stovky milionů korun. Jen start ČT3 a roční provoz si vyžádá asi 250 milionů korun, dalších sto milionů je třeba na dodatečné investice do programu ČT1 (odkud se přesunou dětské pořady), miliony korun spolknou nové náklady na vysílání a o desítky milionů korun naroste platba DPH.

Je otázkou, kde na to Dvořák hodlá brát, pokud nebude chtít přistoupit ke zvýšení koncesionářského poplatku. Je pravděpodobné, že plánované škrty možná budou ještě rozsáhlejší, než Dvořák ohlásil.

Petr Dvořák (uprostřed) hodlá ponechat osm oproti současným 14 ředitelům. Podle zatím nepotvrzených informací deníku E15 by se novým šéfem ČT24 měl stát Zdeněk Šámal, který se s Dvořákem zná z Novy. ČT24 dosud šéfuje Roman Bradáč, který proti Dvořákovi kandidoval. Autor: mediafax

Petr Dvořák: Novy se nebojím

Těsně po svém zvolení poskytl nový šéf Kavčích hor Petr Dvořák deníku E15 rozhovor. „Dětský kanál ČT3 chceme spustit do konce roku 2012,“ uvedl.

*E15: Mají se po vašem zvolení do čela České televize na Nově bát? Ředitelem veřejnoprávní stanice se stal zkušený manažer, který zná zbraně „nepřítele“.

Proč by se měli bát? Všechno záleží na jejich tazích a chování. Budu se snažit, aby Česká televize prosperovala, to je vše.

*E15: V poslední době se objevily informace, že CET 21 údajně na vás má kompromitující materiály. Máte se bát vy?

Slyšel jsem to již několikrát. Rovněž jsem slyšel, že se tyto materiály měly objevit již před několika týdny, takže zřejmě tam nemají nic.

*E15: Jakým způsobem revidujete rozpočet televize na rok 2012? Zvýšíte ho, snížíte ho?

V tuto chvíli nevím. Nejprve se na něj musím podívat. Chtěl bych to stihnout tak, aby se rozpočet mohl schválit do konce nebo poloviny listopadu.

*E15: Podle mých informací se vaším šéfem ČT24 má stát Zdeněk Šámal. Je to tak?

Uvidíme. Personální otázky nebudu komentovat.

*E15: Dokdy budete mít kompletní manažerský tým?

Do několika týdnů.

*E15: Celou Českou televizi podrobíte rozsáhlému auditu. Dokdy bude hotov?

Do konce roku.

*E15: Na radě jste uvedl, že pro spolupráci chcete oslovit producenta a režiséra Františka Feniče. S jakou pozicí pro něj počítáte?

Fero Fenič je tvůrce a zkušená osobnost v oblasti dokumentaristiky. Tímto směrem by se naše spolupráce měla ubírat. Nemusí být jen externí tvůrce, je možné, že by mohl najít nějaké místo v rámci znovuzavedeních producentských skupin.

*E15: Kdy hodláte spustit dětský kanál ČT3?

Do konce roku 2012. Záleží na tom, zda tento projekt schválí Rada ČT.

*E15: Hodláte ho umístit do prvního multiplexu. Opravdu tvrdíte, že ČT tím nevzrostou náklady na vysílání?

Významně ne. Vše záleží na dohodě s Českými Radiokomunikacemi.

Čtete rádi E15.cz? Dejte nám hlas ve finále ankety českého internetu

v kategorii zpravodajství.

Autor: Aleš Borovan

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah