Oslní nový iPhone? Trh zatím nervózně přešlapuje | E15.cz

Oslní nový iPhone? Trh zatím nervózně přešlapuje

Apple
Apple
• 
ZDROJ: profimedia.cz

vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V minulosti akcie Applu většinou zpevňovaly, když se firma chystala na trh uvést nový produkt. Podobné to bylo i teď - za posledních šest týdnů akcie Applu zpevnily asi o 15 procent. Jenže v posledních dnech už je mezi investory cítit spíše napětí – včera Apple na burze dlouho dokonce ztrácel. Analytici se totiž většinou shodují, že nový iPhone má před sebou velmi těžkou úlohu. Musí oslnit a být víc než jen další smartphone.

Zatímco před pěti lety Apple obrátil trh mobilních telefonů na ruby, když předvedl svůj první iPhone, v současnosti je spíš v defenzívě a snaží se odrážet rychlý nástup rivalů, především pak Samsungu. Konkurence tvrdě útočí už i chytrými telefony, které mají větší displej a fungují na rychlejších bezdrátových sítích.

Očekává se, že nový iPhone bude chtít v tomto ohledu konkurenty dohnat. Předpokládá se, že poprvé nabídne bezdrátovou technologii 4G a displej zvětší z 3,5 palce na čtyři palce. Aby ale nový iPhone skutečně ohromil, bude muset šéf Applu vytáhnout z rukávu ještě nějaký inovační trumf.

„Apple byl dlouho premiant, teď je spíš v defenzivní roli,“ komentoval to pro Reuters Shaw Wu ze Sterne Agee.

Vývoj akcií Applu za poslední rok

Vývoj akcií Applu za poslední rok (Yahoo)Autor: Yahoo

Apple už naznačil, že výrazné softwarové změny lze čekat od nového operačního systému iOS6. Vylepšené mají být funkce hlasové asistentky Siri, iPhone nabídne i vlastní mapy, čímž se v tomto směru Apple odstřihne od Googlu.

Důležitý den pro Tima Cooka

Po uvedení prvního iPhonu na trh v roce 2007 měl Apple dlouho náskok před zaskočenými firmami a předběhla kanadského výrobce telefonů BlackBerry RIM nebo Nokii. Asijští producenti a hlavně Samsung se ale novým technologickým trendům rychle přizpůsobili. V současnosti mobilní operační systém Applu iOS v podílu na trhu ztrácí za dominantním Androidem od Googlu.

Čtěte také:

Nový iPhone by mohl nakopnout americký HDP o 0,5 procenta

Apple omezuje odběr čipů od Samsungu. Trhá vazby?

Chytit se znovu snaží i Nokia, která bude nabízet telefony na nové platformě Windows od Microsoftu. I to pozici Applu komplikuje. „Zvýšit tržní podíl v segmentu je stále obtížnější,“ uvedla Carolina Milanesi ze společnosti Gartner.

iPhony stojí za polovinou tržeb Applu a většinou zisku. Pro firmu je proto klíčové, aby se nová verze přístroje chytla. Podle investorů je pak úspěch premiéry zásadní i pro současného šéfa Applu Tima Cooka. Ten potřebuje získat důvěru, že plnohodnotně nahradí zesnulého vizionáře Steva Jobse.

Akcie Samsungu dnes překvapivě rostly

Nervozitu před dnešním představením nového iPhonu dokládá i to, že během dneška výrazně zpevnily akcie Samsungu. Přidaly více než tři procenta a přiblížily se tak svému historickému rekordu, které je těsně nad 1,41 milionu wonů.

Vývoj akcií Samsungu za poslední rok

Vývoj akcií Samsungu za poslední rok (finanzen.net)Autor: finanzen.net

„Je možné, že iPhone 5 nesplní očekávání a nepředvede ani žádné zásadní inovace,“ poznamenal analytik Kim Hjong-sik z makléřské společnosti Taurus Investment & Securities, jehož citovala agentura Reuters.

Apple a Samsung se vzájemně obviňují ze zneužívání patentů toho druhého, soudní spory ale končí nejednoznačně. Apple před nedávnem zaznamenal velké vítězství u soudu v Kalifornii, který firmě přiznal odškodné přes miliardu dolarů. Verdikt ale není konečný. U jiných soudů zase vítězí Samsung.

Živý přenos z představování iPhonu sledujte na serveru MobilMania.cz.

Autor: vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah