Piano odchází ze Slovenska, média si vytvářejí vlastní platební brány

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Jan Sedlak

Systém zpoplatnění přístupu k obsahu internetových portálů Piano v závěru letošního roku na Slovensku skončí. S odvoláním na jeho provozovatele to napsal slovenský list Hospodárske noviny. Již v minulosti několika slovenských médií z projektu společného předplatného vystoupilo.

"Po pěti úspěšných letech jsme se rozhodli uzavřít národní paywall (platební bránu) na Slovensku. Dovolíme tak vydavatelům lépe zaměřit úsilí na vlastní platební brány," uvedl technický ředitel Piano Media Stuart Ashford.

Původně slovenský systém Piano po vstupu nového investora v roce 2014 přestěhoval svou centrálu do Vídně.

Piano v minulosti kromě Slovenska rozběhlo provoz národních systémů společného předplatného k přístupu k webovému obsahu ve Slovinsku a Polsku a také několik individuálních řešení, jako například placení elektronického předplatného pro čtenáře amerického časopisu Newsweek.

Službu Piano, která na Slovensku zahájila provoz v roce 2011, slovenská média postupně opouštěla. Tento krok vydavatelé odůvodnili kromě jiného tím, že projekt představoval pouze malou část jejich příjmů a že Piano tlumilo návštěvnost internetových stránek.

V současnosti je do systému na Slovensku zapojeno jen několika webů, z nichž patrně nejvýznamnějším je portál celostátního listu Sme. Pro jeho vydavatele bude společnost Piano Media zajišťovat elektronické předplatné i po zmiňovaném ukončení projektu společného předplatného. Již dříve si zájemci prostřednictvím služby Piano mohli objednat pouze přístup k portálu listu Sme.