PPF prodává Telenor. Za černohorského operátora dostane miliardy | E15.cz

PPF prodává černohorského operátora Telenor, cena jde do miliard

Ondřej Souček

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Telekomunikační divize skupiny PPF opouští černohorský trh. Svou dceřinou společnost Telenor Černá Hora prodává maďarské společnosti 4iG Nyrt. Dokončení transakce podléhá schválení regulátora v Černé Hoře a její vypořádání se očekává do konce roku 2021. Obě strany se dohodly, že cena transakce nebude zveřejněna. Analytici hovoří o miliardovém obchodě.

Společnost Telenor Černá Hora měla na konci loňského roku 333 tisíc předplatitelů, díky nimž v loňském roce utržila 44 milionů eur, v přepočtu přes 1,1 miliardy korun. Provozní zisk (EBITDA) za stejné období dosáhl 16 milionů eur, v přepočtu zhruba 411 milionů korun. Prodejní cena v takovém případě obvykle dosahuje zhruba desetinásobku EBITDA, vypočítává expert na fúze, který si nepřál být jmenován. Hodnota transakce tak podle něj bude v jednotkách miliard korun. 

„Naše obchodní strategie je zaměřena na trhy s významným růstovým potenciálem a s určitou vahou v rámci našeho portfolia. Rozhodli jsme se proto Telenor Černá Hora prodat, a to společnosti, která má dlouhodobý zájem mobilního operátora dále rozvíjet,“ uvedl Marek Sláčík, výkonný ředitel PPF Telecom Group. Loni představoval trh v Černé Hoře pouhé jedno procento provozního zisku (EBITDA) celé skupiny PPF Telecom Group.

Třicet let existence společnosti PPF

Zdroj deníku E15 blízký vyjednávání popisuje prodej černohorské společnosti jako čištění portfolia. „Skupina se chce soustředit na trhy, kde je možné hlavní byznys propojovat i s dalšími službami, jako je například fixní internet či digitální televize,“ uvedl zdroj, který si nepřál být jmenován. 

Skupina PPF koupila telekomunikační operátory Telenor v Bulharsku, Černé Hoře, Maďarsku a v Srbsku v červenci 2018. Akvizice vedla k vytvoření telekomunikační divize skupiny nazvané PPF Telecom Group.

Kupující 4iG Nyrt je jednou z největších IT firem na maďarském trhu. Společnost poskytuje služby systémové integrace, řízené IT služby nebo outsourcing provozu IT a je obchodovaná na budapešťské burze. 4iG má v plánu diverzifikovat stávající portfolio služeb a vstoupit na nové trhy v regionu střední a východní Evropy. Chystá se například převzít společnost Antenna Hungária, která spolu s PPF vlastní maďarskou telekomunikační firmu Telenor Maďarsko. PPF nicméně počítá s tím, že ve firmě Telenor Maďarsko bude nadále působit jako majoritář.

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah