První výsledky po rozdělení - O2 zvýšila zisk na 2,3 miliardy | E15.cz

První výsledky po rozdělení - O2 zvýšila zisk na 2,3 miliardy

ilustrační foto, O2
ilustrační foto, O2
• 
ZDROJ: O2

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Telekomunikační operátor O2 zvýšil v pololetí čistý zisk o 54 procent na 2,3 miliardy korun. Provozní výnosy klesly o 0,3 procenta na 18,4 miliardy korun. Firma oznámila první výsledky po oddělení správce infrastruktury Cetin. Konsolidovaná data zahrnují výsledky dceřiných firem včetně O2 Slovakia, naopak jsou očištěné o hospodaření Cetinu. Konkurence výsledky zatím neoznámila.

„Jde o první výsledky prezentované po rozdělení společnosti na samotné O2 a Cetin. Podařilo se nám stabilizovat výnosy a zvýšit provozní zisk EBITDA. Jsme schopni generovat větší volnou hotovost, než je náš čistý zisk. To potvrzuje naše předpoklady, že rozdělení společnosti bylo správným krokem a do budoucna přinese hodnotu pro naše zákazníky i akcionáře,“ uvedl generální ředitel Tomáš Budník.

Provozní výnosy v segmentu pevných linek meziročně poklesly o osm procent na 5,7 miliardy korun. Hlavní růstovou oblastí zůstávají výnosy z O2 TV, klesající charakter mají naopak hlasové služby. V mobilním segmentu se provozní výnosy zvýšily o jedno procento na 9,5 miliardy korun.

Podle analytiků firma generuje vysokou hotovost, kterou nemá důvod držet, a proto by mohla v příštím roce vyplácet dividendu, bude ale záležet na rozhodnutí majoritního vlastníka PPF.

„Oproti našim původním odhadům, které počítaly s potencionální dividendou 11 až 12 korun, nyní výsledky indikují potenciál vyplatit dividendu ve výši minimálně 14 až 15 korun,“ uvedla analytička skupiny Roklen Lenka Dvořáková Švejdová. Firma dividendovou politiku nemá podle finančního ředitele Tomáše Kouřila nastavenou a o návrhu dividendy za letošní rok rozhodne podle výsledků na konci finančního období.

Téměř pět milionů zákazníků

Mobilní služby od O2 využívalo ke konci června 2015 celkem 4,945 milionu zákazníků, což je meziroční pokles o dvě procenta. Počet zákazníků smluvních služeb se meziročně nezměnil a dosáhl 3,252 milionu. Některý z neomezených tarifů Free používají dvě třetiny všech mobilních zákazníků. Podíl chytrých telefonů v síti stoupl o pět procentních bodů na 44 procent. Na trhu virtuálních operátorů měla firma 60 procent.

Akcie O2Autor: Repro E15.cz

Internet v mobilu používalo díky rozvoji vysokorychlostních sítí 1,5 milionu zákazníků, což je růst o 14 procent. Výnosy z mobilních datových služeb tak meziročně stouply o téměř sedm procent.

Počet zákazníků pevného internetu xDSL vzrostl ke konci června o jedno procento na 799 tisíc. Digitální televizi O2 TV využívalo 190 tisíc domácností a mobilní aplikace O2TV Go zaznamenala 350 tisíc stažení.

Slovensko roste

Jednou z hlavních růstových oblastí skupiny zůstává O2 Slovakia. Výnosy v prvním pololetí vzrostly o 14 procent na 117,3 milionu eur, a na celkových výsledcích skupiny se tak podílely 17 procenty. Provozní zisk EBITDA stoupl o pětinu na 40,8 milionu eur. Celkový počet zákazníků na Slovensku se zvýšil o šest procent na 1,711 milionu. Do konce letošního roku chce firma na Slovensku pokrýt čtvrtinu populace sítí LTE.

V dalším období se chce O2 zaměřit na to, aby si zákazníci kupovali více mobilních dat a také na rozvoj placené televize O2 TV. Placená televize má v současnosti podle Budníka podíl kolem 15 procent, v jiných evropských zemích je to přitom až 85 procent. Do konce roku by se mělo objevit internetové připojení prostřednictvím xDSL o rychlosti vyšší než 56 Mbit/s, tedy pětkrát rychlejší než dosud.

Majoritní podíl přes 85 procent v O2 vlastní investiční skupina PPF. Od O2 se v červnu oddělila společnost CETIN, která vlastní pevné a mobilní sítě a taky datová centra. Ta zároveň od O2 převzala i investice do infrastruktury. O2 investuje například do koncových zařízení.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah