Samsung zdvojnásobil zisk, daří se smartphonům | E15.cz

Samsung zdvojnásobil zisk, daří se smartphonům

Samsung
Samsung
• 
ZDROJ: profimedia.cz

vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jihokorejský Samsung ve třetím čtvrtletí téměř zdvojnásobil provozní zisk na rekordních 8,1 bilionu wonů (140 miliard korun). Tržby mu podle předběžných údajů stouply o více než čtvrtinu na 52 bilionů wonů. Za dobrými výsledky jsou hlavně prodeje smartphonů a také nejvyšších řad televizí. Naopak se snížila poptávka po čipech a displejích, mimo jiné kvůli tomu, že Apple začal snižovat závislost na dodávkách Samsungu.

Makléřská společnost Nomura Securities odhadla, že Samsung ve třetím čtvrtletí zvýšil prodej chytrých telefonů na 60 milionů kusů z 50 milionů ve druhém čtvrtletí. „Chytré telefony stojí za rekordním ziskem,“ uvedl jeden z analytiků firmy IBK Securities.

Zisk mobilní divize ve třetím čtvrtletí dosáhl zhruba 5 bilionů wonů, což odpovídá zhruba dvěma třetinám celkového zisku. Největší podíl na něm má nový model Galaxy S3, kterého se prodalo 20 milionů kusů.

Dosavadní tažení Galaxy S3 ale může přibrzdit nový iPhone 5 od Applu, který vstoupil na trh v září. Většina analytiků předpokládá, že ve čtvrtém čtvrtletí zisk Samsungu klesne kvůli vyšším marketingovým výdajům, právě i na obranu před iPhonem, a také kvůli nižší poptávce po čipech.

„Největší risk pro Samsung znamenají konkurenční produktové řady rivalů jako je iPhone 5. Protože mobilní zařízení stojí za většinou zisku, jeden chybný krok ve smartphonech může vyústit ve ztráty celé firmy,“ podotkl pro Reuters Byun Han-joon z KB Investment & Securities.

Čtěte také:

Nový iPhone v recenzích: chvála i výhrady k mapám a konektoru

Smartphony Sony se derou vzhůru: v Evropě přeskočily Nokii

Apple omezuje odběr čipů od Samsungu. Trhá vazby?

Samsung taky vede od loňského dubna s Applem řadu právních sporů ohledně patentů souvisejících s chytrými mobilními telefony a počítačovými tablety. Právní bitvu odstartovala společnost Apple, když obvinila Samsung, že „otrocky“ kopíruje její přístroje iPhone a iPad. Samsung na to reagoval žalobami na Apple.

Soud v Kalifornii v srpnu rozhodl, že Samsung musí svému americkému rivalovi Apple zaplatit odškodné v celkové výši 1,05 miliardy dolarů za zneužití patentů k telefonům iPhone a tabletům iPad. Podle analytiků se můžou náklady na právní spor ve čtvrtém čtvrtletí negativně projevit, klíčový byznys však podle nich pravděpodobně pošlape dobře dál.

Vývoj akcií Samsungu za poslední rok

Vývoj akcií Samsungu za poslední rok (finanzen.net) Autor: finanzen.net
Akcie Samsungu od srpnového verdiktu stouply o více než 7 procent, akcie Applu o méně než procento.

Oficiální výsledky hospodaření za třetí čtvrtletí představí Samsung 26. října.

Autor: vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.