Šéfy Facebooku čeká další vysvětlování. V Evropě to budou mít mnohem těžší, míní analytik

Mark Zuckerberg při výslechu v americkém Kongresu

Mark Zuckerberg při výslechu v americkém Kongresu Zdroj: Reuters

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg strávil dva dny před americkými kongresmany vysvětlováním skandálu kolem zneužívání dat uživatelů sociální sítě. Pro britské zákonodárce se tím ale případ neuzavřel a vyžadují jeho hlubší prozkoumání. Na konci dubna bude technologický ředitel Facebooku Mike Schroepfer čelit otázkám tamní parlamentní komise. Mark Zuckeberg pozvání odmítnul.

Někteří komentátoři zkritizovali americké politiky, že se při výslechu Zuckerberga neptali na dostatečně složité otázky. Zuckerberg podával mlživé a vyhýbavé odpovědi. Lidé chtějí objasnit hlavně technologické aspekty problému,” řekl Paul-Olivier Dehaye, spoluzakladatel společnosti PersonalData.IO, která se zaměřuje na ochranu dat a soukromí, pro server CNBC.

Podle Dehayeho bude přístup evropského výboru daleko přísnější než amerických kongresmanů. „Zástupci komise se zaměří na získání faktů. Vyhnout se odpovědím bude o mnoho obtížnější," uvedl.

Předseda parlamentní komise a poslanec Konzervativní strany Damian Collins chce ovšem vysvětlení situace slyšet od samotného šéfa Facebooku Marka Zuckerberga, vyzval ho k tomu v dopise.

Facebook navíc v Evropě čeká další potíž v podobě GDPR. O tom, jak si poradí s novými evropskými pravidly pro ochranu osobních údajů, která mají v celé Evropské unii jednotně platit od 25. května, ale Zuckerberg zatím nedokázal poskytnout podrobnější informace. 

Eurokomisařka Věra Jourová ujistila, že Evropská unie bude bedlivě sledovat, jak Facebook nová unijní pravidla dodržuje. Jourová na toto téma vedla rozhovor s provozní ředitelkou Facebooku Sheryl Sandbergovou. Firma údajně chystá rozsáhlou prověrku všech aplikací, které sbírají osobní údaje o uživatelích Facebooku a jejich přátelích.

Při slyšení v americkém Kongresu se zakladatel Facebooku přiznal, že Cambridge Analytica zneužila i jeho osobní data. Vysvětloval okolnosti případu, při němž firma získala neoprávněný přístup k datům 87 milionům profilů uživatelů facebooku. Odmítl tvrzení, že uživatelé nemají dostatečnou kontrolu nad svými osobními daty. „Pokaždé, když se kdokoli rozhodne něco na Facebooku sdílet, má kontrolu k dispozici. Přímo před sebou, nikoli skrytou kdesi v nastavení," řekl.

Akcie Facebooku kvůli zprávám o zneužívání dat uživatelů sociální sítě minulý měsíc klesly o téměř 11 procent. Koncem března dokonce zažily nejhorší týdenní propad od července 2012, což bylo zhruba dva měsíce poté, co firma vstoupila na burzu.

Od chvíle, kdy se Zuckerberg poprvé objevil před americkými zákonodárci, začaly ale ceny akcií opět stoupat. V úterý vzrostly až o 4,5 procenta a zažily nejvyšší denní růst za dva roky.

Facebook vstoupil na burzu v květnu 2012 za cenu 38 dolarů za akcii. Tržní kapitalizace firmy tak tehdy činila 104 miliard dolarů (2,1 bilionu korun). Díky stabilnímu růstu počtu uživatelů a dominantnímu postavení na trhu s digitální reklamou akcie firmy stouply letos v únoru až na rekordních více než 195 dolarů za akcii.