Telegram v Rusku definitivně končí | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Šifrovaná služba Telegram v Rusku definitivně končí. Majitel chce úřady obejít

Šifrovaná služba Telegram v Rusku definitivně končí. Majitel chce úřady obejít
Telegram
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Ruský úřad pro dozor nad internetem a komunikacemi Roskomnadzor dal v pondělí pokyn zablokovat šifrovanou komunikační službu Telegram, která má na 200 milionů uživatelů. Zablokování služby je odpovědí úřadů na její odmítnutí poskytnout ruské tajné službě klíče k rozšifrování komunikace mezi uživateli.

Roskomnadzor dal Telegram na seznam zablokovaných zdrojů a informoval o tom operátory, aby omezili přístup, uvedl úřad v komuniké. Nařízení znemožnit přístup k Telegramu vydal v pátek moskevský soud. Telegram má být v Rusku nedostupný, dokud nesplní požadavky úřadů na rozšifrování zpráv uživatelů.

V současnosti Telegram v Rusku podle agentury Interfax funguje s velkými výpadky. Podle šéfa Roskomnadzoru Alexandra Žarova se dá čekat, že za několik hodin bude Telegram zcela nedostupný. Roskomnadzor podle něj ještě dnes požádá i internetové obchody společností Apple a Google, aby stáhly Telegram z nabídky aplikací. 

Konec šifrované komunikace: ruský soud nařídil v zemi zablokovat Telegram

Majitel služby přislíbil uživatelům, že postup úřadů bude možné obejít, takže Telegram bude dál fungovat i v Rusku. Pavel Durov, který stojí i za oblíbenou ruskou sociální sítí VKontakte, již dříve řekl, že poskytnutí přístupu k šifrovaným zprávám uživatelů odporuje 23. článku ruské ústavy ohledně práva na listovní tajemství. Upozornil také na to, že provozovatel služby žádný šifrovací klíč nemá, neboť si je vytváří zařízení uživatelů.

Durov v pátek přislíbil, že Telegram využije metody, které umožňují zablokování služby v Rusku obejít, aniž by to od uživatelů vyžadovalo nějaké kroky. Připustil, že nemůže zaručit "stoprocentní dostupnost" služby, pokud uživatel nevyužívá virtuální soukromé sítě (VPN), a že Telegram může zprvu fungovat pomaleji. Znovu ujistil, že důvěrné údaje "nejsou na prodej" a že "lidská práva nesmějí být ohrožena kvůli strachu či chamtivosti".

Ruské úřady pod záminkou boje proti terorismu zpřísňují v posledních letech dohled nad internetem.

Šéfy Facebooku čeká další vysvětlování. V Evropě to budou mít mnohem těžší, míní analytik

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!