Spojení Motoroly s Googlem schválila i Čína, Android má být dál zdarma

Motorola, Google

Motorola, Google Zdroj: profimedia.cz

Čínské úřady schválily s podmínkami plán společnosti Google na převzetí amerického výrobce mobilních telefonů Motorola Mobility za 12,5 miliardy dolarů (246 miliard korun). Firmy tak překonaly poslední překážku ke svému spojení. Evropská komise a USA se spojením souhlasily již v únoru, upozornila BBC. Čínské úřady spojení podmínily tím, že Google bude dalších nejméně pět let poskytovat zdarma svůj operační systém pro mobilní telefony Android dalším výrobcům mobilních telefonů.

„Po konci pětiletého období bude ministerstvo obchodu nadále posuzovat stav čínského trhu s operačním systémem pro chytré telefony,“ uvedlo v prohlášení čínské ministerstvo. Android je nejpoužívanějším operačním systémem pro chytré telefony.

Google se dohodl s Motorolou na převzetí loni v srpnu. Je to dosud největší akvizice Googlu a jejím hlavním motivem je využít bohaté sbírky patentů Motoroly na technologie mobilních telefonů a dalších komunikačních zařízení a vyrábět vlastní chytrý telefon či tablet.

EU a USA dohodu již schválily v únoru s tím, že nezvyšuje obavy z omezování konkurence. Současně však úřady obou zemí poznamenaly, že budou i nadále důsledky akvizice z hlediska hospodářské soutěže monitorovat, zvláště využití patentů.

Motorola Mobility získala po rozdělení původní společnosti Motorola 17 tisíc patentů a má podáno 7500 žádostí o udělení patentu. Google chce těchto aktiv využít ke konkurenčnímu boji se společností Apple a jejím telefonem iPhone a na ochranu sebe a výrobců telefonů s Androidem před právními útoky.