T-Mobile zvyšuje v Česku provozní zisk, znatelně roste objem přenesených dat | E15.cz

T-Mobile zvyšuje v Česku provozní zisk, znatelně roste objem přenesených dat

ČTK

Mobilní operátor T-Mobile loni v Česku zvýšil provozní zisk EBITDA o 5,6 procenta na 11,44 miliardy korun. Celkové tržby vzrostly o 0,7 procenta na 27,23 miliardy korun.

Zatímco počet provolaných minut nebo SMS stagnuje, celkové množství dat přenesených v síti operátora stouplo. Objem dat v mobilní síti se zvýšil o 26 procent na téměř 55 300 TB. Datové přenosy rostly i přesto, že Česko má podle mezinárodních srovnání jedny z nejdražších mobilních dat v Evropě. Přenos dat v pevné síti stoupl o 150 procent na 172 800 TB.

K intenzivnímu využívání datových služeb přispělo mimo jiné uvedení služby Pevný internet do zásuvky nebo Magenta 1 tarifů, které umožňují sdílet data ve skupině uživatelů či využívat extra příděl dat.

Spotřeba dat s cenami nesouvisí. V Polsku je používá menší podíl lidí a jsou neomezená

Počet mobilních zákazníků stoupl o 12 tisíc na 6,19 milionu, z toho čtyři miliony tvořili tarifní zákazníci. Průměrný výnos na klienta mobilních služeb se zvýšil o korunu na 257 korun. Množství přípojek pevného internetu stouplo o 43 procent na 251 tisíc a počet uživatelů televizních služeb se zvýšil o 132 procent na 86 tisíc.

Investice T-Mobilu meziročně stouply o 7,8 procenta na 4,2 miliardy korun. Operátor začal s výstavbou vlastní optické sítě, investoval do zlepšení mobilní infrastruktury a ve spolupráci s ostatními operátory dokončil pilotní pokrytí pražského metra mobilním signálem mezi stanicemi Muzeum a Roztyly.

Za mobilní data dávají nejvíce nejchudší

„Rok 2018 prokázal, že naše strategie zaměřující se na integrované služby přináší hmatatelné výsledky. Věří nám více zákazníků, kteří využívají stále více druhů našich služeb. To se projevuje v dobrých finančních výsledcích,“ uvedl generální ředitel José Perdomo Lorenzo.

T-Mobile patří do nadnárodní skupiny Deutsche Telekom. V Česku sdílí část mobilní infrastruktury s konkurenčním operátorem O2. Ten loni zvýšil konsolidované tržby o 0,8 procenta na 38 miliard korun. Čistý zisk firmě klesl o 2,5 procenta na 5,45 miliardy korun. Mobilní zákaznická báze se zvýšila meziročně o dvě procenta na 5,04 milionu. Počet smluvních klientů narostl o pět procent na 3,6 milionu. Vodafone výsledky nezveřejnil.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!