Umělá inteligence už dokáže soupeřit s lidmi i v debatování | E15.cz

Umělá inteligence už dokáže soupeřit s lidmi i v debatování

Jiří Liebreich

Americká technologická společnost International Business Machines představila nejnovější „projekt debatér“. Jde o inteligentní počítačový systém, který dokáže vést seriózní debatu s lidmi. Společnost demonstrovala schopnosti debatéra na prezentaci v San Franciscu, kde systém umělé inteligence diskutoval se dvěma lidskými protějšky.

Systém má být schopný vyslechnout a pochopit předložené stanovisko oponenta a přirozeným způsobem předložit argumenty poskládané na základě znalosti dat z internetové encyklopedie Wikipedia, časopisů a dalších zdrojů, uvedla IBM, která systém umístěný do metr a půl vysokého monolitu vyvíjela přes pět let.

Poprvé se debatér předvedl v pondělí, kdy diskutoval na téma amerického vládou dotovaného kosmického výzkumu, aniž by znal téma předem, uvedl server Techxplore s tím, že si systém až na pár hluchých míst v argumentaci vedl dobře.

„Podporovat vesmírný průzkum je stejné jako investovat do skutečně dobrých pneumatik,“ prohlásil debatér hovořící ženským hlasem. „Průzkum by obohatil lidskou mysl, inspiroval mladé a byl velmi zdravou investicí,“ pronesl počítač s tím, že jde o důležitější investice, než ty směřující do kvalitních silnic, škol nebo zdravotní péče.

Jak se dalo očekávat, píše Techxplore, stroj má tendenci předčít lidi v uvádění číselných argumentů. Zároveň dokáže debatu odlehčit vtipem namířeným proti vlastnímu umělému původu, ačkoliv ne vždy je konstrukce vtipu funkční či taktní.

„Stroj naopak za lidským debatérem pokulhává v užívání expresivnějšího a originálního jazyka,“ řekl Dario Gil, viceprezident výzkumu umělé inteligence v IBM. „Lidé navíc dokážou vnést do diskuse osobní zkušenost, a tím si pomoci v argumentaci. Tuto výhodu stroje postrádají,“ doplnil.

IBM prozatím neplánuje využít debatní projekt komerčně, podle Gila však systém může být užitečný do budoucna. Například při asistenci právníkům nebo jiným pracovníkům k vytváření informovaných rozhodnutí.

Na obdobných projektech, jako je ten IBM, pracují i konkurenční společnosti Google, Bing nebo Amazon. Jejich systémy využívají podobnou technologii analyzující předložený obsah a vytvářející vlastní odpovědi. Často se jedná například o hlasové asistenty typu Alexa od Amazonu nebo Google Assistant.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!