Umělá inteligence už dokáže soupeřit s lidmi i v debatování | E15.cz

Umělá inteligence už dokáže soupeřit s lidmi i v debatování

Jiří Liebreich

Jiří Liebreich

Americká technologická společnost International Business Machines představila nejnovější „projekt debatér“. Jde o inteligentní počítačový systém, který dokáže vést seriózní debatu s lidmi. Společnost demonstrovala schopnosti debatéra na prezentaci v San Franciscu, kde systém umělé inteligence diskutoval se dvěma lidskými protějšky.

Systém má být schopný vyslechnout a pochopit předložené stanovisko oponenta a přirozeným způsobem předložit argumenty poskládané na základě znalosti dat z internetové encyklopedie Wikipedia, časopisů a dalších zdrojů, uvedla IBM, která systém umístěný do metr a půl vysokého monolitu vyvíjela přes pět let.

Poprvé se debatér předvedl v pondělí, kdy diskutoval na téma amerického vládou dotovaného kosmického výzkumu, aniž by znal téma předem, uvedl server Techxplore s tím, že si systém až na pár hluchých míst v argumentaci vedl dobře.

„Podporovat vesmírný průzkum je stejné jako investovat do skutečně dobrých pneumatik,“ prohlásil debatér hovořící ženským hlasem. „Průzkum by obohatil lidskou mysl, inspiroval mladé a byl velmi zdravou investicí,“ pronesl počítač s tím, že jde o důležitější investice, než ty směřující do kvalitních silnic, škol nebo zdravotní péče.

Musk chce lidskou mysl převést do jedniček a nul. Má tím zabránit dominanci umělé inteligence

Jak se dalo očekávat, píše Techxplore, stroj má tendenci předčít lidi v uvádění číselných argumentů. Zároveň dokáže debatu odlehčit vtipem namířeným proti vlastnímu umělému původu, ačkoliv ne vždy je konstrukce vtipu funkční či taktní.

„Stroj naopak za lidským debatérem pokulhává v užívání expresivnějšího a originálního jazyka,“ řekl Dario Gil, viceprezident výzkumu umělé inteligence v IBM. „Lidé navíc dokážou vnést do diskuse osobní zkušenost, a tím si pomoci v argumentaci. Tuto výhodu stroje postrádají,“ doplnil.

Evropská komise chce koupit superpočítače za desítky miliard

IBM prozatím neplánuje využít debatní projekt komerčně, podle Gila však systém může být užitečný do budoucna. Například při asistenci právníkům nebo jiným pracovníkům k vytváření informovaných rozhodnutí.

Na obdobných projektech, jako je ten IBM, pracují i konkurenční společnosti Google, Bing nebo Amazon. Jejich systémy využívají podobnou technologii analyzující předložený obsah a vytvářející vlastní odpovědi. Často se jedná například o hlasové asistenty typu Alexa od Amazonu nebo Google Assistant.

Blockchain získal v Česku výrazného spojence. Technologii bitcoinu chce podporovat nové sdružení

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!