Vývojáři z Ostravy usnadňují život finským řidičům, získali kontrakt za čtvrt miliardy korun | E15.cz

Vývojáři z Ostravy usnadňují život finským řidičům, získali kontrakt za čtvrt miliardy korun

Jan Stuchlík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Je to sen každého řidiče. Najede na internetu na stránky registru vozidel a nové auto tam jednoduše zaregistruje. Řidičák si vyřídí také on-line, stejně jako zaplacení daně z vozidel. Žádné stání ve frontách na úřadech. Ve Finsku je to už pár let realita. Tamní vládní dopravní agentura Trafi nabízí majitelům aut, lodí, letadel a kolejových vozidel skoro padesát elektronických služeb, které jim výrazně zjednodušují život. Fungují díky IT podpoře, kterou agentuře poskytuje finský gigant Tieto ze své ostravské pobočky.

Letos na jaře Tieto zvítězilo v tendru na vývoj a správu informačních systémů pro Trafi až do roku 2021. Celkem za tuto dobu inkasuje přibližně 11 milionů eur, což představuje více než čtvrt miliardy korun. „Trafi patří k našim velkým zákazníkům. Kontrakt prokazuje smysl našich investic do chytrých dopravních služeb,“ uvádí Cristina Petrescuová, výkonná viceprezidentka pro veřejný sektor, zdravotnictví a sociální oblast v Tieto.

I v plnění nové smlouvy budou hrát klíčovou roli zaměstnanci Tieta v Ostravě, kde má finská společnost třetí největší pobočku s více než 2200 zaměstnanci. „Ostravská pobočka Tieto se významně podílí na vývoji našich softwarových řešení. Její vývojáři se museli třeba naučit, jak se ve Finsku počítají daně z vozidel, což je velmi komplexní výpočet,“ říká Heidi Rantanenová, šéfka oddělení IT a zákaznických služeb v Trafi.

Trafi vede registry dopravních prostředků i řidičských průkazů a dalších licencí, ať už jde o pilotní či kapitánské průkazy. Součástí systémů je také evidence daní souvisejících s dopravou. Vlastníci dopravních prostředků a licencí mají k dispozici elektronické rozhraní, v nichž mohou auta, lodě, letadla či průkazy spravovat. Rantanenová o nich důsledně mluví jako o zákaznících.

„Data z registrů poskytujeme také třetím stranám, které na jejich základě vyvíjejí další aplikace,“ popisuje otevřených přístup k registrům Rantanenová. Přístup do registrů mají například prodejci aut, pojišťovny či stanice technické kontroly. Autosalony tak rovnou nové auto zákazníkovi elektronicky zaregistrují. Pojišťovny zase mohou on-line spravovat údaje o povinném ručení. Celkem systémy Trafi loni odbavily přes tři miliony požadavků a přenesly tři čtvrtě miliardy datových jednotek.

Finové razí zásadu, že data ve veřejných registrech jsou veřejná. Za dvě eura si lze v systému Trafi najít údaje o vozidle a jeho majiteli podle SPZ. Užitečné je to podle Rantanenové třeba v případě nehody. Zatím jsou v systému jen aktuální data o vozidlech. Do budoucna agentura připravuje systém, který by dosledoval i celou historii auta, včetně předchozích vlastníků. Pokud Finové nechtějí, aby se k jejich údajům kdokoliv dostal, musí v systému zaškrtnout, že si zveřejnění dat napřejí.

Teď čeká Trafi ve spolupráci s vývojáři z Tieto třetí vlna elektronizace dopravních dat a systémů. Hlavní investice se budou týkat aktualizace starých systémů, z nichž některé vznikly před dvaceti lety.

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah