Tempo ekonomického růstu eurozóny kleslo na polovinu, zpomaluje celá EU | E15.cz

Tempo ekonomického růstu eurozóny kleslo na polovinu, zpomaluje celá EU

Tempo ekonomického růstu eurozóny kleslo na polovinu, zpomaluje celá EU
Továrna BMW v Lipsku, výroba modelu i8
• 
ZDROJ: BMW

ČTK

Tempo růstu ekonomiky eurozóny i celé Evropské unie ve druhém čtvrtletí zpomalilo. Hrubý domácí produkt eurozóny se za duben až červen zvýšil ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,3 procenta, zatímco v prvním kvartálu stoupl o 0,6 procenta.

V celé EU růst zpomalil na 0,4 procenta z půl procenta za leden až březen. Vyplývá to z předběžného rychlého odhadu, který dnes zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.

Míra nezaměstnanosti v eurozóně i v celé Evropské unii i přes zpomalení růstu HDP zůstala v červnu nejnižší za posledních několik let. V EU jako celku to bylo 8,6 procenta, což je nejnižší údaj od března 2009 a beze změny proti květnové hodnotě.

Pro země platící eurem dnes evropský statistický úřad Eurostat uvedl hodnotu 10,1 procenta, také beze změny proti květnu a nejnižší od července 2011. Česká republika patří podle dat Eurostatu mezi země s nejnižší mírou nezaměstnanosti.

Úplně nejnižší míru nezaměstnanosti zaznamenala v červnu Malta (čtyři procenta), po ní právě Česko (4,1 procenta). Proti předcházejícímu měsíci tak u ČR evropští statistici zaznamenali nárůst 0,1 procenta. Zemí s třetí nejnižší nezaměstnaností je Německo (4,2 procenta).

Nejhorší situace naopak byla v červnu v Řecku (poslední dostupný údaj z dubna - 23,3 procenta) a Španělsku (19,9 procent). Nezaměstnanost také zůstává velmi vysoká mezi mladými lidmi. V eurozóně byla v červnu její míra na hodnotě 20,8 procenta a 18,5 procenta v celé Evropské unii.

V meziročním srovnání vůči hodnotám z června 2015 klesla míra nezaměstnanosti ve 25 členských zemích unie, stabilní zůstala v Belgii a Estonsku a zvýšila se v Rakousku (z 5,7 procenta na 6,2 procenta).

Nezaměstnanost je nadále velmi vysoká mezi mladými lidmi do 25 let. V eurozóně byla minulý měsíc na hodnotě 20,8 procenta a 18,5 procenta v celé EU.

Nejhůře jsou na tom opět v Řecku (k dubnu 47,4 procenta) a ve Španělsku (45,8 procenta), na opačném konci tabulky je opět Malta (6,9 procenta) a Německo (7,2 procenta). V ČR byla v červnu míra nezaměstnanosti mladých do 25 let na 11,4 procenta, proti květnu je to nárůst o 0,6 procenta.

Připravujeme podrobnosti

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!