Významných evropských transakcí přibývá. Ve střední a východní Evropě ty největší souvisejí s Ruskem

GasNet

GasNet Zdroj: GasNet, s.r.o.

Evropský trh fúzí a akvizic ve druhém čtvrtletí po sobě potvrdil růst a trajektorií se tak vrací k číslům, na která byl zvyklý v předpandemickém a předválečném období. Počet evropských transakcí vzrostl z 2,5 na 2,7 tisíce, což představuje mezičtvrtletní nárůst o 5,7 procenta. Hodnota uskutečněných obchodů za stejné období stoupla dokonce o polovinu, na 135 miliard dolarů. Česko však zasáhl opačný trend, počet transakcí klesl téměř o polovinu, na 24, vyplývá z dat Deloitte M&A Indexu, který má e15 k dispozici.

V Evropě za příznivým vývojem stojí klesající inflace, očekávané snížení eurových úrokových sazeb a dobrá situace na akciových trzích. „K pozitivnímu trendu přispěla i nahromaděná poptávka po transakcích v kombinaci s postupným sbližováním cenových očekávání investorů a majitelů firem,” dodává Miroslav Linhart, vedoucí partner oddělení finančního poradenství společnosti Deloitte.

Z její predikce navíc vyplývá, že zlepšující se ekonomika by mohla vést k dalšímu zvýšení aktivity na trhu fúzí a akvizic i ve druhé polovině letošního roku. Čísla však ještě stále zaostávají za dlouhodobým průměrem. Před rokem 2019 evropské firmy běžně kvartálně uzavíraly více než čtyři tisíce transakcí.

Vývoj ve střední, východní a jihovýchodní Evropě už tak optimisticky nevypadá. Celý rozmanitý region podle statistik americké firmy Datasite v prvním čtvrtletí zaznamenal 265 transakcí v celkové hodnotě 14,8 miliardy eur. „To představuje mezikvartální pokles hodnoty obchodů sice jen o jednotky procent, počet obchodů, který o trhu vypovídá více, však klesl zhruba o čtvrtinu,“ upozorňuje Tomáš Kindl, jenž vede českou pobočku společnosti Datasite.

Aktivitu na těchto trzích přitom významně povzbudily protiruské sankce. Polovina z deseti největších transakcí regionu byly prodeje, které přímo souvisely se sankcemi. Příkladem je divestice nizozemského vyhledávače Yandex. Ten za téměř pět miliard eur prodal ruský byznys konsorciu kolem společnosti Lukoil. Stejným způsobem svá ruská aktiva prodal i těžební podnik Polymetal nebo energetická společnost Shell.

Čtvrtou největší transakcí v regionu střední, východní a jihovýchodní Evropy a zároveň největším obchodem v Česku byl nákup zhruba 55procentního podílu v plynárenské společnosti GasNet. Polostátní skupina ČEZ jej pořídila za necelých 21 miliard korun od australské společnosti Macquarie Asset Management. A i když transakce přímo nesouvisí s protiruskými sankcemi, bez invaze Ruska na Ukrajinu by k ní nedošlo, shodují se analytici.

Dalším významným českým obchodem byl prodej polovičního podílu v hotelovém portfoliu skupiny CPI Property Group Radovana Vítka. Za více než čtyři miliardy korun si 50procentní podíl koupila slovenská společnost Best Hotel Properties finanční skupiny J&T.

„Vedle těchto dvou velkých transakcí proběhla i řada středně velkých. Došlo například k prodeji firmy vyrábějící samolepicí etikety S&K Label do rukou britské společnosti Coveris, která je světovým lídrem v tomto oboru. Tato transakce dokazuje pokračující zájem společností ze západní Evropy o kvalitní české firmy,“ říká Jan Brabec, partner oddělení finančního poradenství ve společnosti Deloitte.

V Česku investiční aktivity dlouhé měsíce brzdily vysoké úrokové sazby, které ČNB začala pozvolna snižovat až na konci roku 2023. „Po delším období útlumu se ale objevují povzbudivé ukazatele, které naznačují, že nás na trhu fúzí a akvizic může čekat pozitivní vývoj,“ dodává k výhledu do budoucna Brabec. „Jsem opatrně optimistický a věřím, že dynamika, kterou jsme zaznamenali v prvním čtvrtletí, bude pokračovat. A to zejména v odvětvích energetiky, zdravotnictví, průmyslu a technologií.“ Podle poradce z Deloitte byl první kvartál v meziročním srovnání lepší než ten v roce 2023.