Investiční plán schválen. Křetínský může převzít podíl v ocelářské divizi firmy Thyssenkrup

Daniel Křetínský na Shifts

Daniel Křetínský na Shifts Zdroj: E15 Michaela Szkanderová

Německý antimonopolní úřad schválil plán investiční skupiny EP Corporate Group (EPCG) českého podnikatele Daniela Křetínského na převzetí podílu v ocelářské divizi německé firmy Thyssenkrupp. S odvoláním na oznámení úřadu o tom informovala agentura Reuters.

Skupina EPCG se na převzetí 20procentního podílu v ocelářské divizi dohodla s firmou Thyssenkrupp v dubnu. V květnu pak transakci schválila dozorčí rada společnosti Thyssenkrupp. Podle tiskového zástupce antimonopolního úřadu transakce výrazněji nenaruší hospodářskou soutěž, píše Reuters.

Thyssenkrupp je největším německým producentem oceli. Výroba oceli je energeticky velmi náročná, a podnik proto trápí vysoké ceny energií. Křetínský ovšem z drahých energií naopak profituje. Společnost Thyssenkrupp v květnu potvrdila, že si od Křetínského slibuje přístup k levnější elektřině.

Firmy Thyssenkrupp a EPCG v dubnu uvedly, že očekávají dokončení transakce ještě v letošním roce. Jednají o tom, že EPCG by v budoucnosti koupila dalších 30 procent ocelářské divize Thyssenkruppu. Vznikl by tak společný podnik, ve kterém by každá ze stran měla poloviční podíl.

Do skupiny EPCG patří Energetický a průmyslový holding (EPH), mediální skupina Czech Media Invest (CMI) a firma EC Investments. V EPCG má Křetínský 89,3 procenta akcií, zbylých 10,7 procenta drží skupina manažerů EPH.

Křetínského byznys

Český miliardář Daniel Křetínský už v březnu převzal francouzský maloobchodní řetězec Casino, kde se teď chystá propouštění. To je součástí transformačního plánu, jehož cílem je snížit dluh a zlepšit finanční situaci.

Nedávno Křetínský také navýšil svůj vlastnický podíl v německé společnosti Metro AG, která na českém trhu působí pod značkou Makro, a to ze zhruba 41 procent na 49,99 procenta.