Část bank láká klienty na 90procentní hypotéky, cílí nejen na mladé | E15.cz

Část bank láká klienty na 90procentní hypotéky, cílí nejen na mladé

Barbora Pánková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ochlazující se tuzemský hypoteční trh nutí banky do rizikovějších transakcí. Česká spořitelna začala cílit na zájemce o bydlení 90procentní hypotékou, kterou poskytne těm, kteří ještě nevlastní nemovitost. Hypotéky v této výši bez omezení věku žadatele nabízejí také ČSOB nebo Moneta Money Bank.

Program Prvobydlení České spořitelny nabízí možnost získat hypotéku až do výše devadesáti procent hodnoty nemovitosti, tedy o deset procentních bodů více nad rámec standardu doporučení České národní banky. Je určena klientům, kteří podle katastru nemovitostí ještě nevlastní žádnou nemovitost k bydlení. Nabídka zároveň není omezena věkem žadatele. 

„Od zavedení dalších regulatorních doporučení ČNB v říjnu 2018 prudce stoupl počet klientů, kteří nemají dostatek vlastních prostředků na nákup bytu. Prvobydlení je proto určeno speciálně pro ty klienty, kteří zatím žádnou nemovitost nevlastní a chtějí financovat nákup prvního bytu,“ řekl manažer bydlení České spořitelny Radek Vachulka.

Věk žadatele neomezují u 90procentních hypoték ani Moneta Money Bank a ČSOB. “ČSOB v pásmu LTV nad 80 procent (do LTV 90 procent) nevytváří žádná dodatečná omezení z pohledu maximální částky či věku žadatelů. Jediné omezení z pohledu částky vytváří zástavní hodnota nemovitosti,” uvedl tiskový mluvčí ČSOB Patrik Madle. “Umožňujeme všem našim klientům vzít si hypotéku až do výše devadesáti procent z hodnoty zastavené nemovitosti,” doplnil mluvčí Monety Jakub Švestka. 

ČNB ve svých doporučeních bankám ukládá, aby většině lidí poskytovaly hypotéky maximálně na osmdesát procent hodnoty nemovitosti a na devadesát procent jen omezenému počtu žadatelů. "Tyto hypoteční úvěry jsou totiž rizikovější a v případě zhoršení ekonomických podmínek může docházet k jejich nesplácení," vysvětlil hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Křeček spojuje počínání bank s vývojem hypotečního trhu v prvním kvartále letošního roku, který podle něj výrazně zaostává ve srovnání s předchozím rokem. “Bankéři neplní své plány a začínají být nervózní. Vytváří proto speciální akční nabídky, které mají za cíl přilákat nové klienty. Tyto akční nabídky se kromě snižování úrokových sazeb zaměřují i na zjednodušování podmínek pro čerpání hypoték,” uvedl. 

Usnadnit mladým do 36 let přístup k hypotékám by mohla také novela zákona o ČNB, kterou začátkem dubna ministerstvo financí poslalo vládě. Na pořízení vlastního bydlení by si tito mladí lidé mohli půjčit až sto procent hodnoty nemovitosti a stačily by jim k tomu nižší příjmy. Materiál projedná Legislativní rada vlády.

 

Ceny bytů

Jak koupit a vybrat byt Jak zařídit hypotéku Výpočet hypotéky Byt jako investice

Ceny bytů v posledních letech rostly vysokým tempem, nejdramatičtěji přitom ve větších městech. Například v Praze vzrostla cena od roku 2010 o dvě třetiny. Kromě srovnání cen bytů i pronájmů mezi regiony vám náš speciál také pomůže s tím, jak koupit a správně vybrat byt nebo jak zařídit hypotéku.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video